Hlavní navigace

Za 40 korun benzín sice není, levnější však také jen tak nebude

Jiří Hovorka

Na začátku tohoto roku se průměrné ceny nejprodávanějšího motorového paliva Naturalu 95 na čerpacích stanicích pohybovaly mezi 33 až 33,50 korunami za litr. S příchodem jara pak vzrostly a od konce dubna a takřka po celý květen se pohybovaly nad hranicí 35 Kč za litr. Na výrazném zvýšení cen pohonných hmot měla velký vliv mimo jiné nestabilní situace v Libyi, která byla jedním z hlavních důvodů skokového zvýšení cen ropy Brent, když se obchodovala za 127 dolarů za barel, rekapituluje analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Rostoucí ceny ropy na světových trzích poté zčásti kompenzovalo oslabení americké měny. Tehdejší obavy, že se během léta bude tankovat za 40 Kč, se ukázaly jako liché, faktem však zůstává, že ceny i nadále zůstávají na nejvyšších úrovních od roku 2008, říká Novák.

Cena ropy Brent (obchodované na burze v Rotterdamu – pro Česko rozhodující trh) sice v minulých týdnech klesla, nadále se však udržuje vysoko nad hranicí 100 dolarů za barel. Očekávat, že dojde k nějakému výraznému snížení cen během nadcházejících měsíců, je spíše otázkou přání než reality. Do karet cenám ropy rozhodně nehraje možný tlak na posílení amerického dolaru kvůli přetrvávající dluhové krizi v Řecku, analyzuje situaci Novák.Našli jste v článku chybu?