Hlavní navigace

Z jednotné sazby DPH nejsou lidé příliš nadšeni

Sdílet

Gabriela Hájková

Návrh zavedení jednotné sazby DPH se kterým přišla ODS, se lidem příliš nezamlouvá, vyplývá z průzkumu společnosti SANEP. Nesouhlas se zavedením jednotné sazby podle průzkumu vyjádřilo 67,4 % respondentů. Podle společnosti SANEP se dotázaní pravděpodobně obávají především zdražení potravin, léků, hromadné dopravy a dalších základních surovin a služeb, které se významně podílejí na výdajové stránce domácností. Kromě zdražení zmíněných položek by ale naopak došlo ke zlevnění elektřiny, elektroniky nebo pohonných hmot.

Čtěte naši speciální přílohu o daních a sociálních dávkách, která obsahuje také daňovou kalkulačku pro zaměstnance i OSVČ a online formuláře pro finanční úřad, správu sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovnu.

Nejistá politická situace a tlak na zvyšování daní zapříčiňuje rostoucí zájem o daňové ráje, vyplývá z šetření České kapitálové informační agentury (ČEKIA).  Podle údajů agentury za rok 2009 zájem českých firem o přesun sídla do daňových rájů prudce zvýšil a počet vlastníků českých firem, kteří tam přesunuli svá sídla, vzrostl o 24 % na 11 143. To představuje 3,45 % z 323 000 společností působících v České republic, uvádí agentura. 

Čtěte naši přílohu o daňi z příjmů obsahující daňovou kalkulačku, důležité formuláře a další podstatné informace.

Jednotná sazba by se měla pohybovat kolem 17 %. Podle ODS je DPH stabilní daní, která by nyní mohla rozpočet podpořit více než daň z příjmů.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).