Hlavní navigace

Vyplatí se vzít si na dovolenou hotovost, nebo spíše platební kartu?

Sdílet

Je výhodnější si na dovolenou vyměnit hotovost ještě před odjezdem, nebo spoléhat na platební kartu? Někdy se může hodit obojí. O tom, v jaké situaci oceníte jednu či druhou variantu informovala Raiffeisenbank.

Platby kartou jako takové byste všude v zahraničí měli mít bez poplatků. Nějaký poplatek si ale může účtovat obchodník, u nějž nákup uskutečníte. Správně by vám to ale měl dát dopředu vědět. Pokud o poplatku víte, je výhodnější zvolit platbu hotovostí.

Jestliže cestujete na tradiční turistická místa, výběry kartou ani platby by neměly být problém. I tak se však doporučuje mít u sebe alespoň nějakou hotovost, a to například na platbu za parkování či drobnější nákupy. Naopak v odlehlejších destinacích je lepší spoléhat na hotovost v peněžence.

V případě, že se chystáte do nějaké exotické destinace, oznamte to raději s předstihem své bance. Důvody jsou jednoduché. Bankéř ví, v jakých destinacích nebude karta fungovat a může na to upozornit nebo transakce v těchto zemích dopředu povolí. Důvěryhodná banka totiž vždy při podezřelých transakcích klientovi volá, říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

O tom, jaké destinace banky blokují jsme psali v článku Když se nedaří kartou zaplatit, nemusí být na vině banka.

Ideální je vzít si s sebou dvě platební karty a jednu nosit u sebe a druhou mít bezpečně uloženou například v hotelovém sejfu. Před odjezdem si nastavte denní limit, případně i týdenní limit pro platby kartou nebo výběry. Když vám kartu někdo ukradne, nemusí zloděj utratit všechno, co na účtu máte. A zkontrolujte si platnost karty.

Výběrům z bankomatu se ale spíše vyhýbejte. Poplatek se může pohybovat i okolo 100 Kč plus půl procenta z vybírané částky. Před cestou je dobré si vždy zjistit, jaké podmínky vaše banka nabízí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).