Hlavní navigace

Výchovné dostanete většinou s lednovou splátkou penze. Kdo si na něj počká na konec měsíce?

Sdílet

Jedna rodina Autor: TV Nova

Výchovné bude v lednu 2023 vypláceno starobním důchodcům většinou společně s lednovou splátkou důchodu.

Pouze u žen, které pobírají starobní důchod transformovaný z důchodu invalidního (pobíraly invalidní a v 65 letech se změnil na starobní), bude výchovné za leden poukázáno formou doplatku až koncem ledna 2023.

Výchovné je nová dávka, která má kompenzovat ušlý příjem rodiče během péče o dítě v jeho prvních letech života, který se negativně odrazil na výši důchodu. Činí 500 Kč za každé vychované dítě a nevyplácí se oběma rodičům, ale jen tomu z nich, kdo o dítě pečoval v největším rozsahu.

Z podstaty věci bude výchovné vypláceno v drtivé většině ženám.

Žádosti o výchovné odstartují v září. Jeden z rodičů dostane 500 Kč za každé dítě Přečtěte si také:

Žádosti o výchovné odstartují v září. Jeden z rodičů dostane 500 Kč za každé dítě

Příjemkyním dávky, kterým byl starobní důchod přiznán před 1. lednem 2023, bude o výchovné navyšován automaticky. Podmínkou je, že byl důchodový věk stanoven se zohledněním vychovaných dětí při žádosti o starobní důchod.

Ženy, jejichž penze se transformovala v 65 letech z invalidní na starobní mají nárok na automatizované zvýšení o výchovné na základě evidence dětí v tzv. základních registrech (vedených Ministerstvem vnitra) až na základě zákona č. 455/2022 Sb., který vyšel ve Sbírce zákonů až 28. 12. 2022. To však už byla lednová valorizace připravena a proto bude výchovné těmto ženám zpočátku vyplaceno formou samostatného doplatku.

Doplatek výchovného za období od ledna 2023 do zařízení pravidelné výplaty důchodu ve výši, která již zahrnuje zvýšení starobního důchodu za vychované děti, bude poukázán poštovní poukázkou nebo na účet podle způsobu výplaty důchodu, a to koncem ledna 2023, informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová s tím, že o zvýšení procentní výměry starobního důchodu o výchovné budou tyto ženy informovány samostatným oznámením, které bude také rozesíláno koncem ledna 2023. Informace o výši doplatku bude uvedena ve zprávě na poštovní poukázce nebo na výpisu z účtu.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).