Hlavní navigace

O nárůst cen elektřiny se definitivně podělí spotřebitel a státní rozpočet

Jiří Hovorka

Vláda na dnešním jednání zkompletovala dlouho avizovaný proces, kterým se na poslední chvíli zabrání skokovému zdražení elektřiny v roce 2011. Hlavní krok ale celé opatření udělalo nedávno v senátu, když novelu zákona o obnovitelných zdrojích nechali senátoři projít, aniž by se k němu vyjádřili.

Zatímco podle původně platné legislativy postupoval Energetický regulační úřad (ERÚ) tak, že příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů přenášel výhradně na spotřebitele a podniky, od Nového roku se na úhradě tohoto poplatku bude moci podílet také státní rozpočet. Příspěvek na elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie se totiž podle nedávné novely zákona zaplatí také z daně z elektřiny vyrobené z velkých solárních elektráren, z darovací daně na emisní povolenky a z vyšších poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu.

Vláda tak dnes učinila poslední tečku za celým procesem, když rozhodla, že se na příspěvek na obnovitelné zdroje uvolní ze státní kasy necelých 12 miliard korun. S takovou částkou počítal i původní vládní návrh, měly by tak platit regulované ceny elektřiny, se kterými jsme vás nedávno seznámili v článku Elektřina zdražuje. Víme o kolik. O jejich konečné výši rozhodne v nejbližších dnech ERÚ, který vydá nové cenové rozhodnutí pro rok 2011.

Našli jste v článku chybu?