Hlavní navigace

Vláda slibuje, že elektřina zdraží maximálně o desetinu. Zdaní fotovoltaiku

Jiří Hovorka

Vláda se včera definitivně dohodla na tom, že na nás nenechá plnou tíhou dopadnout zdražení elektřiny v příštím roce, které by měl způsobit především rozmach fotovoltaiky. Na včerejším jednání tak přijela novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ta nově zavádí možnost tuto podporu nefinancovat jen z prodeje energie koncovým spotřebitelům, ale i ze státního rozpočtu.

Na tento krok musí být navázán další, a tedy získání prostředků do státní kasy. Toho chce vláda docílit pomocí trojkombinace opatření – zavedením srážkové daně na fotovoltaikami vyrobenou elektřinu, zvýšením poplatku za vynětí půdy pro stavbu elektráren ze zemědělského fondu a také prodejem emisních povolenek.

Důležité je, že formou srážkové daně se na zmírnění problému budou podílet i samotní výrobci fotovoltaické energie, kteří z podpory těží, doplnil premiér Petr Nečas.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek pak přislíbil, že zdražení pro občany nepřesáhne hranici 10 %.

Definitivní podobu opatření, jejich poměr a celkové propočty má vládě do 20. října předložit pracovní skupina, kterou tvoří ministři financí, průmyslu a obchodu, životního prostředí a ministr pro místní rozvoj, uvádí dále server Vláda.cz.Našli jste v článku chybu?