Spočítejte si...

Zavřít

Vláda slibuje, že elektřina zdraží maximálně o desetinu. Zdaní fotovoltaiku

Vláda se včera definitivně dohodla na tom, že na nás nenechá plnou tíhou dopadnout zdražení elektřiny v příštím roce, které by měl způsobit především rozmach fotovoltaiky. Na včerejším jednání tak přijela novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ta nově zavádí možnost tuto podporu nefinancovat jen z prodeje energie koncovým spotřebitelům, ale i ze státního rozpočtu.

Na tento krok musí být navázán další, a tedy získání prostředků do státní kasy. Toho chce vláda docílit pomocí trojkombinace opatření – zavedením srážkové daně na fotovoltaikami vyrobenou elektřinu, zvýšením poplatku za vynětí půdy pro stavbu elektráren ze zemědělského fondu a také prodejem emisních povolenek.

Důležité je, že formou srážkové daně se na zmírnění problému budou podílet i samotní výrobci fotovoltaické energie, kteří z podpory těží, doplnil premiér Petr Nečas.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek pak přislíbil, že zdražení pro občany nepřesáhne hranici 10 %.

Definitivní podobu opatření, jejich poměr a celkové propočty má vládě do 20. října předložit pracovní skupina, kterou tvoří ministři financí, průmyslu a obchodu, životního prostředí a ministr pro místní rozvoj, uvádí dále server Vláda.cz.Kam až se vyšplhá cena zlata? Podzim přeje hypotékám        
pietro
pietro (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 10. 2010 18:51 Nový

Vděčnost

Opravdu jsem rád, že dojde ke zdražení el. energie "jen" o 10 %. Je k tomu skutečně vážný důvod a nalezené řešení je geniální. To ale muselo dát práce vymyslet příčinu ke zdražení a následně zdražení korigovat, jak se dá. Co takhle obráceně? Právní stát, jasná a jednoduchá pravidla, efektivní nakládání s penězi daňových poplatníků, konkurenční prostředí! Jejda, teď mi došlo, že by stát dostal méně na dividendách,daních a méně peněz by přerozděloval. Co by ale dělali někteří státní zaměstnanci, analytici a zodpovědní experti na ekonomiku a právo? A co chudáci politici? To raději těch 10 % a přidejme i na vodě, vymysleme další daně. To by bylo, abychom nevyvolali slušnou inflaci. Nějak musíme znehodnotit úspory těm snaživým a vyvolat dojem hospodářského růstu.

paulK
paulK (neregistrovaný) ---.188.broadband12.iol.cz
19. 10. 2010 10:04 Nový

Daně až od března 2011

Podle zaručených zpráv z odborných kruhů bude platnost veškerých úprav nejdříve až od 03/2011, s čím už počítají i mnozí velmi dobře informovaní investoři...a v klidu si své elektrárny stačí dodělat...