Hlavní navigace

Vláda si výnosy EET vycucala z prstu, tvrdí Piráti

Jiří Hovorka

Piráti zpochybnili data, která o elekteronické evidenci tržeb zveřejňuje ministerstvo financí. Podle analýzy, kterou zpracoval datový analytik Michal Škop, nejsou čísla udávaná vládou podložená relevantními daty. 

Data a závěry expertizy dokazují, že vláda vliv EET a kontrolních hlášení účelově nadhodnocuje, aby vyhověla číslům, která si předem chybně stanovila. Osobně vládě doporučuji, aby se místo zvyšování byrokracie živnostníkům soustředila na boj proti daňovým únikům v řádu miliard, například do daňových rájů, shrnul poslanec Mikuláš Ferječník závěry studie. Babiš si to prostě vycucal z prstu, dodal Ferječník.

Určitě jsem nic neurčil ani na vládě ani jinde. Vůbec nevím, o čem Piráti mluví, reagoval krátce v SMS pro Novinky.cz premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda ministerstvo financí zpracovalo čísla o výnosu z EET tak, jak si na vládě Babiš určil.

Ministerstvo financí ČR vychází z teze, že zavedení EET má pozitivní vliv na výběr DPH. Tuto tezi ministerstvo dále nerozvádí, nedokazuje ani neodůvodňuje. Odhad výnosů EET pracuje s arbitrárně stanoveným koeficientem autonomního růstu inkasa DPH a zbytek prohlašuje za vliv EET, uvádí Ferjenčík.

V případě, kdy by ministerstvo použilo jiný odůvodněný koeficient, vliv EET na výběr DPH by byl záporný a dosahoval by hodnot minus dvě miliardy korun. Při rozšíření vládou používané metodiky na výběr DPH v celé ekonomice se vliv EET ‚projevuje‘ i v odvětvích, ve kterých nebylo EET zavedeno, a to jako nárůst 5,9 miliardy korun, což je samozřejmě nemožné, dodal poslanec.

Našli jste v článku chybu?