Hlavní navigace

Vláda projedná návrh na celoroční zákaz jízd kamionů v pátek odpoledne

Sdílet

Jiří Velinský 12. 11. 2008

Vláda projedná ve středu návrh na rozšíření zákazu jízd kamionů o pátek od 15.00 do 18.00, v neděli má platit do 22.00. Omezení se má týkat všech vozů těžších 7,5 tuny a všech silnic.

Dosud platil zákaz pátečních jízd těžkých nákladních vozidel jen o prázdninách. Omezení se navíc vztahuje jen na dálnice, rychlostní silnice a silnice prvních tříd. Nový návrh ale obsahuje 26 případů, v nichž budou moci kamiony navzdory zákazu vyjet. Další výjimky udělovány nebudou, jejich počet ale vzroste na dvojnásobek.

K výjimkám má patřit přeprava věcí pro zajištění nepřetržité výroby, zboží podléhající rychlé zkáze, živých zvířat, pohonných hmot k zásobování čerpacích stanic a zemědělských podniků, poštovních zásilek, chemických látek náchylných k teplotním změnám, zařízení na kulturní a sportovní akce, odpadu a paliva pro zajištění provozu nemocnic, sociálních ústavů a škol.

Autodopravci proti návrhům na širší omezení jízd kamionů dosud protestovali. Nyní v souvislosti s navrhovaným rozšířením počtu výjimek výhrady nemají, dopady prý budou jen malé.

Jiný návrh předložila poslankyně Strany zelených Věra Jakubková. Předloha předpokládá páteční zákaz jen přes prázdniny, v dalších měsících by dopravci platili vyšší mýtné. Sněmovna se k projednání návrhu v pátek nedostala, bude na schůzi, která začíná 25. listopadu. Jakubkové návrh rozšiřuje omezení o víkendu, kamiony by nesměly vyjet na silnice od sobotních 15.00 do nedělních 22.00. Návrh rovněž počítá s rozšířením počtu výjimek.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).