Hlavní navigace

Víte, kdy můžete žádat o slevu z nájemného?

Sdílet

Když přebíráte byt jako nájemce, je pronajímatel povinen vám ho předat ve stavu, který je způsobilý k bydlení nebo minimálně v takovém stavu, na jakém jste se dohodli. I pokud není stav bytu uveden ve smlouvě, pamatuje na takovou situaci zákon a platí, že byt nesmí být zdravotně závadný a vybavení v bytě musí být funkční. Když tyto podmínky splněny nejsou, můžete žádat o slevu z nájemného.

V takovém případě pak máte nárok na přiměřenou slevu z nájemného do doby, než pronajímatel odstraní vady v bytě. Pokud jste ale dopředu věděli o těchto vadách, nárok vám zaniká. Stejně tak vám nárok zaniká v situaci, kdy jste o vadách sice nevěděli, ale pronajímatel vás k prohlídce vyzýval a vy jste nepřišli. Nájemce by se tedy neměl spoléhat pouze na fotografie a byt by měl před podepsáním nájemní smlouvy osobně navštívit, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

V některých případech vám může vzniknout nárok na slevu z nájemného i během trvání nájmu. Muselo by ale jít o vady bytu, které se vyskytnou až v průběhu trvání nájmu, jako například absence teplé vody, nefunkční elektřina nebo časté výpadky služeb.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).