Hlavní navigace

Víte, jak si prověřit potenciálního nájemce, než mu pronajmete nemovitost?

Sdílet

Veronika Doskočilová

Počet Čechů, kteří mají nějakou zkušenost s exekucí, dlouhodobě neklesá pod 15 %. V případě pronájmu je pak každý dvacátý pátý nájemce nesolventní. Čím dál více pronajímatelů tak hledá způsob, jak případného zájemce o nájem v dané nemovitosti prověřit dopředu, a ne až na základě zkušenosti. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnila společnost UlovDomov.cz

Nejčastěji se zájemci o pronájem potýkají s finančními problémy, ať už v případě zmíněné exekuce či insolvence. V případě exekucí vzrostl meziročně počet prověřených osob s jednou či více exekucí dokonce až trojnásobně, říká Tomáš Brychta, provozovatel služby IdeálníNájemce.cz.

Pokud pronajímáte nemovitost a chcete si žadatele nejprve prověřit, můžete využít několik dostupných zdrojů. Mezi rizikové faktory patří statisticky například nahlášení trvalého bydliště nájemce na obecním úřadě. Většinou tak činí osoby, které se potýkají s finančními problémy, jsou v dluzích, ale byl jim například zabaven majetek. Toto se týká 13 % nájemců.

Mnoho vám prozradí i rejstřík hledaných osob Policie ČR. Své ale prozradí i veřejné zdroje, jako Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, Policie ČR, případně rejstříky zdravotních pojišťoven.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).