Hlavní navigace

Víte jak se zachovat, když přijde vichřice nebo povodeň?

Sdílet

Živelní události jsou často příčinou škod v řadě domácností. Škody se však dají částečně zmírnit, pokud víte, jak postupovat, když k živelní události dojde. Slavia pojišťovna proto vydala řadu pokynů, jak postupovat v jednotlivých situacích.

Vichřice

Pokud se rozpoutá vichřice nebo udeří nárazový vítr, nejčastěji dochází k pádu těžkých předmětů. Může jít o střechy, stromy, sloupy apod. V tomto případě nemůžete škodě zabránit ani se před ní aktivně chránit. Můžete se ale pohybovat na místech, kde je riziko pádu předmětů menší. Je tak vhodné vyhledat bezpečný úkryt a omezit i cestu autem a pohyb venku. Rozhodně nechoďte do lesa a neschovávejte se pod stromy, ani pod nimi neparkujte auto.

Požár

Požáry bývají až překvapivě častou pojistnou událostí, a to jak v domácnostech, tak ve firmách. V tomto případě je primární ochránit vlastní zdraví, a nikoli majetek. A samozřejmě urychleně přivolat hasičský záchranný sbor.

Pokud tedy dojde k požáru, prověřte, že se v ohroženém prostoru nenachází další osoby a pokud ano, pokuste se je zachránit. Sdělte hasičům, že v budově jsou další osoby, kterým se nepodařilo dostat ven.

Požár se pokuste uhasit dostupnými prostředky (hasicí přístroje, kbelíky s vodou, písek). Pokud hoří elektrické vedení, nikdy je nehaste vodou! Proveďte opatření, která zamezí dalšímu šíření požáru (zastavte přívod plynu, vypněte elektrický proud, uzavřete dveře, odstraňte hořlavé kapaliny).

Povodeň

Další časté riziko je povodeň. Ta se dá i předpokládat, takže se na ni můžete připravit. Akutní nebezpečí je navíc v obydlených oblastech oznamováno varovným signálem elektronických sirén se slovní informací. Vždy v těchto případech postupujte podle pokynů záchranářů, policistů, hasičů a ostatních složek integrovaného záchraného systému.

Pokud je to možné, připoutejte v domě a na pozemku pevně všechny předměty, které by mohla voda odnést. Cennosti a jídlo vyneste do vyšších pater. Zabezpečte i ropné látky, chemikálie, jedy a žíraviny, aby nedošlo ke kontaminaci vody a půdy. Automobily a jinou techniku přemístěte do prostorů mimo zatopení a vypněte hlavní vypínač elektrického proudu.

Uzavřete i hlavní uzávěr vody a plynu, uzavřete a uzamkněte všechna okna a dveře a pomozte sousedům, pokud je to možné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).