Hlavní navigace

Víme, že státní důchod stačit nebude. Stejně to neřešíme

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 2. 2013

Většina Čechů už ví, že státní důchod v budoucnu nebude stačit na prožití důstojného stáří. Přesto však víc než třetina věří, že to „nějak dopadne“ a situaci neřeší. Vyplývá to z průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP). Podle výsledků je postoj mužů i žen v této otázce shodný. 

Klíčovým produktem pro zajištění na stáří je podle Čechů především penzijní připojištění a životní pojištění. Zatímco například Slováci výrazně preferují druhou zmíněnou možnost, v Čechách se hodlá životním pojištěním zabezpečit 49 % respondentů. Čtyři pětiny Čechů naopak vidí jako stěžejní nástroj zajištění na penzi penzijní připojištění. 

Do druhého pilíře důchodového systému plánuje vstoupit podle odpovědí jen 6 % dotázaných. Podle výsledků účast na penzijní reformě odmítají zejména vyšší příjmové skupiny (71 %). Naopak nejvíce potenciálních klientů je ve věkové skupině do 30 let a zároveň 43 % nerozhodnutých respondentů je ve skupině lidí s příjmem do 10 000 Kč, uvádí zpráva ČAP.  

Z pohledu finanční gramotnosti přitom nedopadli Češi příliš valně. Ve výsledcích průzkumu se ukázalo, že penzijní připojištění ve spojení s důchodovou reformou patří spolu s životním pojištěním mezi oblasti, ve kterých se lidé orientují nejhůře, uvedla Marcela Kotyrová s tím, že rozdíly mezi průběžným systémem a jednotlivými pilíři totiž vnímá jen 38 % dotazovaných. Mezi lidmi do 30 let dokáže tyto pojmy vysvětlit jen 32 %, přitom v tomto věku vnímají lidé nutnost zabezpečovat se na stáří poměrně silně a zároveň ji nejčastěji řeší, dodala.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 2. 2013 10:41

  Radim (neregistrovaný) 93.153.125.---

  * 3% od státu do druhého pilíře znamenají snížení plateb z prvního.
  * Není součástí dědictví - pokud zemřu před zahájením výplaty nedostanou dědici nic.
  * Současná opozice vyhlašuje, že pilíř zruší nebo zestátní.
  * Investice není chráněna proti pádu pojišťovny.
  * Výsledky investičních fondů jednotlivých zakladatelů penzijních fondů jsou mírně řečeno rozpačité.

  Spíš to nestojí ani za řešení.

 • 12. 2. 2013 11:15

  miki (neregistrovaný) 195.47.13.---

  Přidal bych, že není možné vystoupit. Pokud někam vlezu, ale ani přes nepříznivé výsledky fondu nebo změnu životní situace/priorit nemohu odejít, je to k ničemu. Navíc v ČR neexistuje snad nic, co by ještě šibalové nevytunelovali...

 • 12. 2. 2013 15:06

  AAA (neregistrovaný) 62.216.147.---

  Není součástí dědictví - pokud zemřu před zahájením výplaty nedostanou dědici nic - to jste si asi spletl s tim prvnim, ze.

 • 13. 2. 2013 9:45

  Asociace penzijních fondů (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  *Snížení to znamená, ale to se v budoucnu vykompenzuje snížením jeho výdajů. Navíc tak dostanete zpátky peníze, které byste jinak nedostal.
  *Je součástí dědictví a všechny prostředky z něj se dědí (http://starnesmysli.cz/otazky-a-odpovedi/vyplata-penzi-28/) Jediné, kdy se nedědí, je smrt při vaplácení doživotní penze, aniž by byly vyčerpány všechny prsotředky.
  *Podle zkušeností ze zahraničí spíše pouze změní jeho podmínky a ani pak lidé nepřijdou o peníze, které tam vložily (např. v nejdrsnějším případě v Maďarsku si stát vzal zpátky svá procenta, ale naspořených peněz lidí se nedotkl a mohli se vrátit do I. pilíře, pokud chtěli)
  *Penzíze jsou proti krachu pojiš´tovny chráněny tak, že je majetek správce oddělen od majetku účastníka, takže při krachu nedojde ke ztrátě vložených peněz.
  *Jestli se Vám výsledky fondů zdají dostatečné nebo ne, to už záleží na Vás.

 • 12. 2. 2013 11:40

  Morpheus (neregistrovaný) ---.oktrans.cz

  Mně osobně vadí především to, že na současné důchody přispívám měsíčně nemalou částkou. Jak je tedy možné, že státní důchod stačit nebude?

  Vím, (sliné ročniky budou vstupovat do důchodového věku a ty slabé nevyberou dost) ale co je mi do toho?

  Nejraději bych se zachoval podle čirého selského rozumu, přispívám a pak stejně nic nedostanu? = přestanu okamžitě přispívat.
  Je to jako kdyby mne nutili ukládat peníze do banky o které všichni víme že zkrachuje dřív, než mi mé investice vyplatí, proč bych to měl proboha dělat? Tohle ať někdo vyřeší!!!

  Budu si rád spořit na důchod sám, ale pak ať zapomenou na to, že budu platit i soc. poj.!!

 • 12. 2. 2013 17:59

  Megoš (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz

  Myslím, že jste si právě sám odpověděl, viz: Mně osobně vadí především to, že na současné důchody přispívám měsíčně nemalou částkou.
  Dnešní systém je průběžný, takže co se vybere, jde na současné důchody. Až budeme my v důchodu(já za 30 let), tak můj důchod půjde z peněz, co se vyberou v té době. Tak to bylo, podle mě, pořád. Ale možná se pletu...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).