Hlavní navigace

Víme, že státní důchod stačit nebude. Stejně to neřešíme

Sdílet

Gabriela Hájková

Většina Čechů už ví, že státní důchod v budoucnu nebude stačit na prožití důstojného stáří. Přesto však víc než třetina věří, že to „nějak dopadne“ a situaci neřeší. Vyplývá to z průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP). Podle výsledků je postoj mužů i žen v této otázce shodný. 

Klíčovým produktem pro zajištění na stáří je podle Čechů především penzijní připojištění a životní pojištění. Zatímco například Slováci výrazně preferují druhou zmíněnou možnost, v Čechách se hodlá životním pojištěním zabezpečit 49 % respondentů. Čtyři pětiny Čechů naopak vidí jako stěžejní nástroj zajištění na penzi penzijní připojištění. 

Do druhého pilíře důchodového systému plánuje vstoupit podle odpovědí jen 6 % dotázaných. Podle výsledků účast na penzijní reformě odmítají zejména vyšší příjmové skupiny (71 %). Naopak nejvíce potenciálních klientů je ve věkové skupině do 30 let a zároveň 43 % nerozhodnutých respondentů je ve skupině lidí s příjmem do 10 000 Kč, uvádí zpráva ČAP.  

Z pohledu finanční gramotnosti přitom nedopadli Češi příliš valně. Ve výsledcích průzkumu se ukázalo, že penzijní připojištění ve spojení s důchodovou reformou patří spolu s životním pojištěním mezi oblasti, ve kterých se lidé orientují nejhůře, uvedla Marcela Kotyrová s tím, že rozdíly mezi průběžným systémem a jednotlivými pilíři totiž vnímá jen 38 % dotazovaných. Mezi lidmi do 30 let dokáže tyto pojmy vysvětlit jen 32 %, přitom v tomto věku vnímají lidé nutnost zabezpečovat se na stáří poměrně silně a zároveň ji nejčastěji řeší, dodala.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).