Hlavní navigace

Více než polovina Čechů má probém vyjít se současnými příjmy

4. 6. 2008

Sdílet

Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR v rámci dubnového šetření zkoumalo, jak lidé vnímají současnou ekonomickou situaci svých domácností. Podle výsledků je pro necelé tři pětiny (57 %) českých občanů a jejich domácností složité vyjít se současnou výší příjmů. Konkrétně pro 38 % osob je toto „spíše obtížné“, pro 12 % lidí „obtížné“ a pro 7 % dokonce „velmi obtížné“. Na druhé straně dvěma pětinám (40 %) nedělá hospodaření s příjmy podle vyjádření respondentů větší problém – pro 31 % osob je to „spíše snadné“, pro dalších 8 % „snadné“ a pro 1 % „velmi snadné“. Odpověď „neví“ uvedla 3 % respondentů. Ve srovnání s výsledky z loňského šetření nepřinášejí aktuální výsledky žádnou významnou změnu.

Problémy s hospodařením s příjmy deklarují častěji nepracující důchodci, nezaměstnaní, osoby se základním a středním vzděláním bez maturity, potenciální voliči ČSSD či KSČM, případně ti, kteří by k volbám nešli, lidé označující svou životní úroveň za špatnou nebo za ani dobrou ani špatnou. Naopak bez potíží hospodaří se svými příjmy především osoby samostatně výdělečně činné, vedoucí zaměstnanci, lidé se středoškolským vzděláním s maturitou a vysokoškoláci, dále pak voliči ODS a také osoby hovořící o své životní úrovni jako o dobré.

Ve velmi obtížné finanční situaci se v průběhu minulého roku ocitla o málo více než čtvrtina českých občanů (29 %). Naopak dvě třetiny (67 %) tuto zkušenost nemají a 4 % lidí se nedokázala vyjádřit. S tíživou finanční situací se potýkali častěji lidé se základním vzděláním, nezaměstnaní a lidé pracující v dělnických profesích. Potíže v tomto ohledu také poněkud častěji přiznávaly ženy (34 %) oproti mužům (24 %).

Většina českých občanů se z pohledu subjektivního pocitu chudoby domácnosti řadí do jakési střední kategorie, tzn. nepovažují ji ani za bohatou ani za chudou (64 %). Podíl osob, který se vyjadřuje o svých domácnostech jako o chudých, převládá nad těmi, kteří uvádějí opačné stanovisko. Čtvrtina lidí se domnívá, že jejich domácnost je spíše chudá (25 %), 5 % Čechů pak uvádí, že je velmi chudá. Na druhé straně jako spíše bohatou vidí svou domácnost 6 % lidí, avšak podíl občanů označujících ji za velmi bohatou nedosahuje ani 1 %.

Zdroj: CVVM

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 6. 2008 11:33

    anonymní
    Myslím že pro mladší generace existuje řešení a to finanční gramotnost vyučovat už na základních školách.Naučit hospodaření s pěnězi, zbytečně se nezadlužovat, učit se investovat.
    Ať se nám to líbí či nelíbí, peníze jsou až na prvním místě.Takže už základní škola by měla toto řešit. My už třetím rokem máme na ZŠ volitelný předmět Základy finančního vzdělávání.Děti se pomocí hry seznámí s pojmy aktiva a pasiva, hospodářská výsledovka rodiny čili měsíční rodinný rozpočet, se základy investování a podnikání. Zájem je jednoznačný-samy děti vidí, že je to pro ně nezbytné a taky zajímavé. Někteří už investují přes své rodiče.Kdy to ale bude i jinde?
  • 4. 6. 2008 16:00

    HdX (neregistrovaný)
    Jestliže bude situace v budoucnu popisovaná jako ta níže, žádná škola nenaučí člověka, natož dítě, jak se nezadlužovat:
    americký prezident: náš člověk si vydělá 7000 dolarů, utratí 4000 a co dělá s těmi 3000, je mi jedno. Pak je něco mezi tím a pak český prezident: náš člověk si vydělá 10000 měsíčně, měsíční náklady má 15000 a kde vezme těch 5000, je mi taky jedno. Kdysi jsem to uváděl jako vtip, ale další přispívatelé na Měšci mne opravovali, že se jedná o tvrdou realitu.
    Kromě toho, že budete lidi učit nezadlužovat se, budete tím de facto bránit společnostem parazitujících na bídné životní úrovni řady obyvatel (banky, úvěrové a leasingové společnosti) v podnikání. A to se jim nebude líbit. Plně chápu potřebu lidi učit zacházet s penězi (aby 15. nosili do popelnice nespotřebované chlebíčky a zákusky a 10. v dalším měsíci nosili vratné lahve do obchodu, aby měli za co koupit aspoň 1/4 chleba, ale pokud lidi 15. po zaplacení inkasa počítají, kolik dnů a peněz jim zbývá do další výplaty a nedejbože, aby dítko přineslo ze školy požadavek na 300 na zaplacení školního výletu. Plné koše některých lidí v hypermarketech jsou jen pozlátkem - vyjadřují životní úroveň jen některých občanů. Velká část populace do HM vůbec nejde (nebo ani nemá čím tam zajet).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).