Hlavní navigace

Většina párů neví, jestli ten druhý nemá dluhy či jiné závazky

Veronika Doskočilová

Když přijde na finance, jsou Češi velmi konzervativní. Přibližně každý třetí (35,8 %), který je sezdaný nebo dlouhodobě v páru, považuje finance za soukromou záležitost a partnera nebo partnerky se na ně nevyptává. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos pro Broker Consulting.

Zjišťovali jste na začátku vztahu, jak je na tom váš partner či partnerka s finančími závazky?
Autor: Broker Consulting

Zjišťovali jste na začátku vztahu, jak je na tom váš partner či partnerka s finančími závazky?

Z průzkumu vyplývá, že většina se o tyto majetkové poměry partnera nezajímala. Pouze 11,3 % lidí si navzájem podrobně sdělilo, jaké závazky mají a jak dlouho ještě tyto závazky budou trvat.

Novela zákona z roku 2014 ale upravila dlužnou odpovědnost společného jmění manželů a za dluhy, a to vzniklé i před uzavřením manželství, mohou být exekucí postižení oba manželé. V případě exekuce je pak nutné, aby jeden z partnerů dokázal, že daný majetek je v jeho výlučném vlastnictví a nespadá tudíž do exekučního řízení.

Zjistit, jestli má partner dluhy, můžete například tím, že si o situaci promluvíte. Upozornit vás ale mohou už i varovné signály. Jedním z nich je registrace pobytu na městském úřadě, dále to může být výplata v zaměstnánínačerno takzvaně „na ruku“ a nikoli na bankovní účet.

Našli jste v článku chybu?