Většina lidí je pro důchodovou reformu

Většina lidí (66 %) je přesvědčená, že současnou podobu důchodového zabezpečení je nutné buď zásadně změnit anebo dokonce nahradit úplně jiným systémem. Zastánců mírných nebo žádných úprav systému důchodového zabezpečení je oproti tomu podstatně méně (34 %). Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

„Zatímco začátkem jednadvacátého století byl poměr mezi stoupenci a odpůrci radikální reformy důchodového zabezpečení jen mírně převažující směrem k zásadním reformám, počínaje rokem 2007 zaznamenáváme výrazný příklon k variantě podstatných změn či zcela jiného systému. Reformní nálada přetrvává i následující dva roky, byť v současné době ubývá těch, kteří by byli pro zavedení úplně jiného systému důchodového zabezpečení. Dominující společenská nálada je tak sice výrazně proreformní, nicméně reformy by podle mínění občanů měly probíhat spíše v rámci současného důchodového systému nežli konstituovat systém nový“, uvedla agentura.

Z průzkumu také vyplynulo, že naprostá většina veřejnosti (78 %) považuje dnešní výši starobních důchodů za nepřiměřeně nízkou. Více než dvě třetiny se dokonce domnívají, že průměrný starobní důchod nestačí k pokrytí základních potřeb penzistů (69 %) a současný důchodový systém neumožňuje prožít důstojné stáří (78 %).

Ještě kritičtější názory vyjadřují ti, kterých se tato problematika bezprostředně dotýká. Naprostá většina důchodců (88 %) považuje starobní důchody za velmi nízké a stejný podíl seniorů se domnívá, že dnešní systém důchodového zabezpečení je překážkou důstojného stáří. 78 % důchodců tvrdí, že průměrný důchod je tak nízký, že nestačí pro uspokojování jejich základních potřeb.

Ministerstvo zdravotnictví posvětilo sloučení zdravotních pojišťoven HZP a Agel České předsednictví v Radě EU se blíží ke konci        
Rejpal
Rejpal (neregistrovaný)
11. 6. 2009 23:39 Nový

Neinformovaní občané a zloději chtějí reformu.

celé vlákno
Na jedné straně jsou ti, kteří by chtěli větší důchody a na druhé ti, kteří jim je sice slibují, ale jen proto, aby na tom mohli parazitovat. Nejspravedlivější by byl průběžný systém oddělený od státního rozpočtu, který by byl schopen vytvářet i rezervy a z těch dotovat i krátkodobé výpadky příjmů třeba z titulu krize.
Ti co na to mají si přece mohou dlouhodobě spořit na pojištěných bankovních účtech za max. výhodných úroků, a ti co na to nemají prostě musí vyjít s tím co jim může dát stát.
Stejně jako PF by mohl stát podporovat bankovní penzijní spoření a nemuseli bychom tady řešit tunelování fondů či záporné zhodnocení, tak jak je tomu dnes.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
12. 6. 2009 11:00 Nový

Re: Neinformovaní občané a zloději chtějí reformu.

celé vlákno
Je vcelku logické, že lidé chtějí vyšší důchody. Když rostou ceny všechno, a tento růst nezavinili, nechtějí, aby se jim zhoršovala životní úroveň nebo aby se dokonce ocitli v bídě.