Hlavní navigace

Většina firem má zkušenosti se zmanipulovaným výběrovým řízením

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 11. 2013

 Většina českých firem se už někdy účastnila výběrového řízení, ve kterém byl předem znám vítěz polovina z nich i více, než jednou. Vyplývá to ze šetření mezi 150 dodavateli veřejných zakázek, na který poukázala společnost Otidea.

Podle tohoto průzkumu se se zakázkami šitými na míru nějaké společnosti setkává 95 % firem. Od loňského dubna přitom platí tzv. transparentní novela o zadávání veřejných zakázek, která měla za cíl proces více zprůhlednit a korupci umenšit. Podle firem, se v praxi nic takového nestalo.

Tak vysoké číslo mě překvapilo, to jsme nečekali. V praxi ale pozorujeme, že se firmy mezi sebou stále domlouvají. Stejně tak předem dohodnutý vítěz zakázky se zadavatelem není ani dnes výjimkou, uvedl Tomáš Langr, ředitel společnosti Otidea s tím, že, že tato praxe podle něj v současnosti přece jen není tak častá, jako před transparentní novelou.

Podle odborníků je jedním z důsledků této zákonné úpravy nárůst počtu extrémně nízkých cenových nabídek, podle které má být zakázka vybrána. Ty ale nutně vedou ke snížení kvality realizace zakázky a to zejména ve stavebnictví. I průzkum poukazuje na to, že více než 80 % firem se účastnilo zakázky, kde vyhrála nabídka s mimořádně nízkou cenou. Firmy jsou často nuceny jít do soutěže už s podhodnocenou nabídkou, jinak nemají mezi konkurencí šanci zakázku získat. A zdaleka se to netýká jen velkých a známých firem, s podhodnocenými nabídkami se potýkají i malé a střední firmy. A stejně jako ty velké bojují o přežití, řekla také Kateřina Koláčková ze společnosti Otidea.

Proti výsledkům průzkumu se ohradilo ministerstvo pro místní rozvoj, které novelu připravilo. V prohlášení uvádí, že průzkum zohledňuje subjektivní odpovědi na návodné otázky.

Ačkoli novela snížila limit pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu na milion Kč bez DPH a u stavebních prací na tři miliony bez daně (takže transparentní řízení by se mělo týkat více zakázek) senát schválil v říjnu zákonné opatření, které vrací limity na úroveň, jaká platila před novelou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).