Hlavní navigace

Většina firem má zkušenosti se zmanipulovaným výběrovým řízením

Sdílet

Gabriela Hájková

 Většina českých firem se už někdy účastnila výběrového řízení, ve kterém byl předem znám vítěz polovina z nich i více, než jednou. Vyplývá to ze šetření mezi 150 dodavateli veřejných zakázek, na který poukázala společnost Otidea.

Podle tohoto průzkumu se se zakázkami šitými na míru nějaké společnosti setkává 95 % firem. Od loňského dubna přitom platí tzv. transparentní novela o zadávání veřejných zakázek, která měla za cíl proces více zprůhlednit a korupci umenšit. Podle firem, se v praxi nic takového nestalo.

Tak vysoké číslo mě překvapilo, to jsme nečekali. V praxi ale pozorujeme, že se firmy mezi sebou stále domlouvají. Stejně tak předem dohodnutý vítěz zakázky se zadavatelem není ani dnes výjimkou, uvedl Tomáš Langr, ředitel společnosti Otidea s tím, že, že tato praxe podle něj v současnosti přece jen není tak častá, jako před transparentní novelou.

Podle odborníků je jedním z důsledků této zákonné úpravy nárůst počtu extrémně nízkých cenových nabídek, podle které má být zakázka vybrána. Ty ale nutně vedou ke snížení kvality realizace zakázky a to zejména ve stavebnictví. I průzkum poukazuje na to, že více než 80 % firem se účastnilo zakázky, kde vyhrála nabídka s mimořádně nízkou cenou. Firmy jsou často nuceny jít do soutěže už s podhodnocenou nabídkou, jinak nemají mezi konkurencí šanci zakázku získat. A zdaleka se to netýká jen velkých a známých firem, s podhodnocenými nabídkami se potýkají i malé a střední firmy. A stejně jako ty velké bojují o přežití, řekla také Kateřina Koláčková ze společnosti Otidea.

Proti výsledkům průzkumu se ohradilo ministerstvo pro místní rozvoj, které novelu připravilo. V prohlášení uvádí, že průzkum zohledňuje subjektivní odpovědi na návodné otázky.

Ačkoli novela snížila limit pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu na milion Kč bez DPH a u stavebních prací na tři miliony bez daně (takže transparentní řízení by se mělo týkat více zakázek) senát schválil v říjnu zákonné opatření, které vrací limity na úroveň, jaká platila před novelou.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).