Hlavní navigace

Veřejnou službu by mělo letos vykonávat až 50 000 nezaměstnaných

Gabriela Hájková

Do veřejné služby, která čeká na vybrané uchazeče o zaměstnání registrované na úřadu práce, by mělo jít letos až 50 000 lidí. Zprvu se dotkne pouze těch, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než rok. Informaci od mluvčího Úřadu práce Jiřího Reichla přinesla ČTK.

Od ledna je organizování veřejné služby převedeno z měst a obcí na Úřad práce. Doposud se tato možnost týkala především osob v hmotné nouzi, kdy sice za výkon veřejné služby nenáležela odměna, ale aktivita se zohledňovala při poskytování dávek pomoci v hmotné nouzi a ovlivňovala také výši příspěvku za živobytí u příjemců, kteří ho pobírají déle než půl roku. Od letoška bude nabízena i některým registrovaným uchazečům o zaměstnání. Více si přečtěte v článku: Ministerstvo brání nový zákon: Zametání chodníku vám nedovolí zapomenout pracovat

Ze zákona a v rozsahu 20 hodin týdně je to možné u těch, kteří jdou v evidenci úřadu práce déle než dva měsíce. Pokud tuto nabídku bez vážného důvodu odmítnou, budou z evidence vyřazeni, což znamená ztrátu podpory a povinnosti platit zdravotní pojištění.

Našli jste v článku chybu?