Hlavní navigace

Velkým bankám klesá zisk

Arsen Lazarevič

Po České spořitelny nyní pokles zisku oznámila také Komerční banka. Bance od ledna do září klesl konsolidovaný čistý zisk proti loňskému roku o 12,5 % na 9,6 miliardy korun. Aktiva banky od ledna vzrostla o 2,2 % na 804 miliard korun.

Vstup české ekonomiky do fáze růstu se dosud neprojevil výrazným zrychlením růstu objemu úvěrů. Na druhou stranu indikátory důvěry domácností a podniků se zlepšují a my jsme dosáhli vynikajících výsledků u některých úvěrových produktů, jako třeba u hypoték a financování vývozu. Existují náznaky, že podniky připravují nové investice a chuť spotřebitelů si půjčit roste, uvádí Albert Le Dirac'h, generální ředitel Komerční banky.

Důvodem pro pokles zisku je v zásadě několik. Ekonomice ČR se nedaří a v tomto roce se ocitne v recesi. Úroky z hypoték a úvěrů byly v tomto roce ve znamení poklesu. A nové banky získávají stále více klientů, ty staré tak nemají kam růst. Pokud svou strategii velké banky nepřehodnotí, pak můžou mít v dlouhodobém horizontu problémy. Čtěte více: Staré banky by mohly porazit novou konkurenci. Důležitější jsou ale dividendy

Našli jste v článku chybu?