Hlavní navigace

Velkoobchodní ceny benzínu klesají, u pump se to ale neprojeví

Jiří Hovorka

Předpoklady ze začátku minulého týdne se naplnily. Ceny pohonných hmot v minulém týdnu ještě vyrovnávaly nárůst ceny ropy na světových trzích a přidaly několik desetihaléřů. To je nepříjemné především u benzínu, kde už před týdnem cena vytvořila nové 5leté maximum. V minulém týdnu pak tedy přidala dalších 31 haléřů a dostala se na průměrných 33 korun za litr. Cena nafty přidala ještě o 4 haléře více a její republikový průměr se tak dostal na 32,18 koruny, ukazují to data společnosti CCS.

V dalších dnech by ceny pohonných hmot měly stagnovat, maximálně se dočkáme zlevnění o několik haléřů. Na snížení sice tlačí pokles velkoobchodních cen a obnovení plného provozu v litvínovské rafinérie (kvůli požáru se musela v minulých dnech ve větší míře dovážet nafta ze zahraničí), pumpy však nebudou chtít cenu snižovat kvůli tomu, že ceny v minulých týdnech nezvedaly až tak, jak jim to trh s ropou umožňoval.

Pokud do konce letošního roku ve světě nenastane nějaká zásadní událost, lze očekávat stagnaci či mírný pokles cen pohonných hmot až do konce letoška. V současné době stagnuje jak cena ropy, tak i kurz koruny k dolaru, uzavírá analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin.


Našli jste v článku chybu?