Hlavní navigace

Ve Francii stávkovali a cenové nůžky mezi benzinem a naftou se rozevřely

Jiří Hovorka

Ceny pohonných hmot pokračují v růstu. Během třetího týdne v řadě, ve kterém došlo k navýšení cen, zdražil benzin o 27 haléřů na průměrných 31,08 Kč/litr, nafta zdražila na 29,33 Kč/litr, oproti minulému týdnu o 11 haléřů. Vyplývá to z údajů kartové společnosti CCS.

Ceny benzinu a nafty většinou klesají či rostou zhruba ve stejných úrovních. Tentokrát je však rozdíl více než dvojnásobný. Viníkem je stávka ve francouzské petrolejářské firmě Total, která způsobila nedostatek benzinu v této zemi. Kvůli stávce měla problémy s nedostatkem benzinu zhruba stovka čerpacích stanic v Francii. Nedostatek benzinu pak způsobil nárůst cen benzinu na rotterdamské burze, což se se zpožděním projevilo i v nárůstu cen benzinu u čerpacích stanic v Česku, vysvětluje analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin.

Nadále pokračuje také utlumení růstu cen za litr LPG. Jeho cena roste sice již více jak 3 měsíce, v posledních týdnech ale již nepříliš výrazně. Naposledy stoupla o 4 haléře na průměrných 14,65 Kč/lit. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot u čerpacích stanic stagnovat. Cena benzinu a nafty totiž bude reagovat na posilování kurzu koruny. Ta je schopna vybalancovat i růst ropy na světových trzích v minulém týdnu, uvádí dále Roškanin.


Našli jste v článku chybu?