Hlavní navigace

V Rakousku došlo ke změně pracovního práva. Dotkne se i Čechů

Sdílet

V rakouském pracovním právu zaměřeném na přeshraniční poskytování zaměstnanců došlo ke změně. V letošním roce byl přijat zákon o mzdovém a sociálním dumpingu (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz). Ten od 1. ledna 2017 upravuje celou tuto oblast.

Jednou z praktických novinek je například změna jazyka pracovní smlouvy, kterou bude možné mít k dispozici v místě výkonu práce v jazyce anglickém. Na druhou stranu, a to ve značně větší míře, dojde ke zpřísnění těchto předpisů, kdy například možnost uložit trest zákazu činnosti bude rozšířena o případy opakovaného porušení oznamovací povinnosti při vysílání zaměstnanců do Rakouska, říká Markéta Deimelová, evropská usazená advokátka v Rakousku a partnerka advokátní kanceláře Taylor Wessing.

Dosud platilo, že zaměstnavatel, který má sídlo v zemi EU nebo EHP je povinen nahlásit Centrálnímu koordinačnímu místu pro kontrolu ilegální práce, že vysílá své zaměstnance do Rakouska. A učinit tak musel nejméně jeden týden před započetím práce. Nově dochází ke zrušení této lhůty a zaměstnavatel bude povinen nahlásit změnu před každým započetím práce. Výjimku tvoří rámcové hlášení pro vícenásobná vyslání zaměstnance v rámci 3 měsíců. To se podává pouze před prvním vysláním.

Pokud tak zaměstnavatel neučiní, čeká ho od 1. ledna 2017 přísnější trest. Dosud mu hrozila peněžitá sankce či předběžná kauce. Nově mu bude hrozit i zákaz poskytování služby, v rámci které došlo k porušení oznamovací povinnost, a to na dobu jednoho až pěti let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).