Hlavní navigace

V posledních dvou letech dostal pokutu každý druhý Čech

Sdílet

Každý druhý Čech zaplatil v posledních dvou letech alespoň jednu pokutu. Zjistil to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Více než 25 % respondentů přiznává, že mělo někdy potíže u řízení či parkování a v důsledku toho museli platit pokutu. 9 % dotázaných už někdy dostalo upomínku ke splátkám hypotéky nebo úvěru a 14 % platilo za zpoždění platby za telefon a internet.

Hříšníky ale najdeme i mezi lidmi, kteří si půjčují knihy a DVD nebo jezdí načerno, řiká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Průměrně museli lidé zaplatit částku okolo 500 Kč. Milosrdnější jsou půjčovny, kde se poplatek za zapomenutou knihu pohybuje do 50 Kč. Vysoké ale bývají poplatky spojené s upomínkou za opožděnou splátku úvěru či hypotéky, pohybují se okolo 1000 Kč.  Zhruba 3000 Kč pak musí zaplatit provinilci, na které se zaměří úřady kvůli nezaplaceným daním či jiným prohřeškům. Špatné parkování nás v průměru vyjde na 300 Kč, jiný dopravní přestupek na 500 Kč. Nejdražší sankce jsou v oblasti státní správy, za pokuty od úřadů muselo 56 % z dotázaných zaplatit více než 2000 Kč. Při placení za prohřešek si už Češi dávají pozor, jen 6 % respondentů zaplatilo v poslední možný den, nebo dokonce po splatnosti.

Češi většinou uznají svou chybu a částku okamžitě zaplatí. Tvrdí to skoro dvě třetiny dotázaných. Čtvrtina lidí placení sice odloží, ale přesto respektují termín splatnosti. Skoro každý desátý to ale nechá buď na poslední den, platbu promešká, nebo dokonce nezaplatí vůbec, upozorňuje Michal Kozub.

Jeden ze tří Čechů sice při placení svou chybu uznává, ale zároveň výši pokuty považuje za naprosto přehnanou. Přesto mezi respondenty převažoval spíše smířlivý postoj.
Nejčastěji platí respondenti pokutu prostřednictvím bankovního převodu. Pouze 15 % dotázaných platí pokuty kreditní kartou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).