Hlavní navigace

V pěti krajích budete od dubna moci zažádat o příspěvek na dojíždění

Sdílet

Pokud patříte mezi uchazeče o zaměstnání, kteří budou nastupovat do práce mimo obec, ve které mají bydliště, máte možnost před svým nástupem do zaměstnání požádat Úřad práce ČR o takzvaný příspěvek na podporu regionální mobility. ÚP ČR ho začne poskytovat v rámci pilotního provozu od dubna 2016 v pěti krajích:

  • v Ústeckém,
  • v Jihomoravském,
  • v Olomouckém,
  • v Moravskoslezském,
  • v Karlovarském.

Požádat si o něj můžete v případě, že jste v evidenci Úřadu práce ČR déle než 12 měsíců. Žádost můžete podat i v případě, že jste bez práce i kratší dobu, pokud jste o ni přišli v důsledku hromadného propouštění. Zároveň musí být splněna podmínka, že nový zaměstnavatel s vámi uzavře pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, a to delší než 12 měsíců. V pracovní smlouvě musí být také uvedeno konkrétní místo výkonu práce, tedy adresa.

Pokud už jste u zaměstnavatele pracovali v posledních 24 měsících, nebo bydlíte ve stejné obci, ve které práci vykonáváte, příspěvek vám nebude poskytnut.

V rámci žádosti je třeba uvést následující údaje:

  • Datum nástupu do nového zaměstnání,
  • místo výkonu práce,
  • pracovní smlouvu (lze předložit následně).

Pokud vám Úřad práce žádost schválí, uzavře s vámi písemnou dohodu. Poté budete každý měsíc dokládat výplatní list, který vám vždy vydává zaměstnavatel za odpracovaný kalendářní měsíc. Částku obdržíte až po předložení tohoto dokumentu. Právě na jeho základě Úřad práce prověří nárok na příspěvek za konkrétní měsíc, a to podle docházky do zaměstnání a výše hrubé mzdy. Za dobu absence na pracovišti se příspěvek nevyplácí. Doba poskytování příspěvku bude činit maximálně 12 měsíců.

Formulář žádosti bude v nejbližších dnech k dispozici na Integrovaném portálu MPSV . Zájemcům jej také poskytnou zaměstnanci příslušných kontaktních pracovišť ÚP ČR.

Výše příspěvku se bude pohybovat v rozmezí od 1 000 Kč do 3 500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je 10 kilometrů. Výjimku v tomto případě budou tvořit žádosti, kdy mezi bydlištěm a místem výkonu práce prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou (VD). Na nejvyšší částku pak dosáhnou ti, kteří budou za prací dojíždět více než 50 km. Na výši příspěvku v závislosti na vzdálenosti se můžete podívat zde v tabulce.

Dojezdová vzdálenost Výše měsíčního příspěvku
do 10 km bez nároku (pokud není spojení VD, pak 1000 Kč)
10 – 25 km 1500 Kč
25 – 50 km 2500 Kč
nad 50 km 3500 Kč

Úřad práce nebude příspěvek poskytovat na dojíždění do zahraničí (kromě Moravskoslezského kraje). A nevyplatí jej ani v případě, že výše hrubé mzdy žadatele přesáhne v konkrétním měsíci výši průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).