Hlavní navigace

V jakých živnostech panuje 80 % neaktivita a kde je to přesně naopak?

Sdílet

V České republice je přes 2 miliony vydaných živnostenských listů pro fyzické osoby – podnikatele. Nadpoloviční většina z nich však není aktivní. Vyplynulo to z analýzy, kterou provedla společnost Bisnode. Začátkem května 2016 bylo aktivních pouze 970 000 podnikatelů.

Podíly živnostníků a jejich neaktivity v jednotlivých krajích
Autor: Bisnode

Podíly živnostníků a jejich neaktivity v jednotlivých krajích

Nejvyšší podíl neaktivních podnikatelů je v Karlovarském kraji, a to 60,4 %. Následuje Liberecký kraj s 59,7 % neaktivních živnostenských listů a Ústecký kraj s 59,2 %. Nejmenší podíl podnikatelů, kteří sice mají živnostenské oprávnění, ale nejsou aktivní, je na Vysočině (53,3 %), ve Středočeském kraji (53,9 %) a v Pardubickém kraji (54,3 %).

Svou činnost nejčastěji nevykonávají podnikatelé z oblasti zprostředkování a obchodu. Naopak famáři a lékaři své živnosti přerušují minimálně. K této činnosti je nezbytné určité vzdělání a zkušenost, tedy je-li živnostenský list založen, zpravidla jde o podnikatelský záměr, který má opodstatnění a tudíž bude přerušen s menší pravděpodobností, neboť za ním stojí určité úsilí z minulosti, říká Petra Štěpánová, analytička společnosti Bisnode.

10 živností s nejnižším podílem neaktivních podnikatelů.
Autor: Bisnode

10 živností s nejnižším podílem neaktivních podnikatelů.

Jsou ale i oblasti, kde je počet neaktivních podnikatelů vyšší než 80 %. U všech třech nejčastěji zapisovaných živností v ČR (služby zprostředkovatelů, maloobchod a restaurace) evidujeme vyšší podíl neaktivních podnikatelů. Řada živnostenských listů byla založena „na zkoušku“ nebo jako doplněk k jiné aktivitě. Tyto živnosti podnikatelé lehce přeruší, neboť za nimi není extra úsilí ve srovnání s první skupinou. To vše nahrává tomu, aby byla živnost spící ve větším rozsahu, uzavřela Petra Štěpánová.

10 živností s nejvyšším podílem podnikatelské neaktivity.
Autor: Bisnode

10 živností s nejvyšším podílem podnikatelské neaktivity.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 5. 2016 3:05

    ViR

    Povolání lékaře, stejně jako zemědělského podnikatele, nespadá pod žvnostenský zákon, nebo-li, nejde o živnosti.

    (Byť je pravda, že některé dílčí činnosti související s "farmařením" se v režimu živnosti vykonávat dají. Ale je jich menšina...)

    Takže nám v tom Bisnode asi dělá trochu guláš...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).