Hlavní navigace

V EU pobírají muži v průměru o 40 % vyšší důchod než ženy

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 5. 2015

Muži v důchodu pobírají na území Evropské unie průměrně o 40 % vyšší důchod než ženy. Například v Německu činí rozdíl 44 % a v Lucembursku dokonce 47 %. V porovnání s těmito zeměmi má Česká republika důchody poměrně vyrovnané. Rozdíl mezi důchodem mužů a žen činí 13 %, na Slovensku pak jen 8 %. Téměř stejné důchody pobírají muži a ženy v Estonsku. Informace vyplývají ze studie skupiny Allianz. 

Podle jejích výsledků evropští důchodci utrácí svou penzi různě. Britští důchodci například nejvíce peněz utrácí za nábytek a spotřební zboží do domácnosti. Vrstevníci v Černé Hoře či Makedonii si kupují hlavně boty, Finové a Němci zase knihy a časopisy. Za alkohol svou penzi nejvíce utrácí Dánové a Britové, za tabákové výrobky pak Turci a Rumuni. Řekové a Portugalci si z penzí zase dopřávají v restauračních zařízeních. Rakušani a Němci hodně cestují a Francouzi a penzisté z Malty největší část svého důchodu věnují na osobní péči. Největší výdaje za pojištění v penzi vynaloží Nizozemci a dále pak Francouzi a Němci. Za dopravu, benzín, opravy a údržbu automobilů vydají nejvíce Norové a Finové.

Češi a Slováci v důchodu nejvíce peněz vynaloží na domácnost, hlavně na poplatky za vodu, elektřinu, plyn apod. Hodně z penze ukrojí i platby za telefon, internet, rozhlas a televizi. Nemalou část důchodu ale dokáží čeští penzisté utratit i za zahradní techniku a  pěstitelské potřeby. Za psy a kočky pak utratí třetí největší částku ze všech zemí EU (více utrácejí za mazlíčky jen Britové a Švédové). Nejméně naopak čeští důchodci utrácí za dovolenou, restaurace a kulturu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).