Hlavní navigace

V ČR se obměňují auta častěji, než na Slovensku. Tam jsou auta i dvakrát dražší

Sdílet

Cenu ojetých vozů na českém trhu určuje mimo jiné i množství aut, které jsou aktuálně k dispozici. Vzhledem k velké nabídce v České republice tak ceny ojetých vozů rostou velice mírně v porovnání se stoupající životní úrovní Čechů. Za srovnatelné peníze si lidé mohou koupit kvalitnější a lépe vybavený vůz než před deseti lety. Vyplynulo to z analýzy společnosti AAA Auto.

Cena ojetin obecně závisí na mnoha faktorech, jako jsou typ vozu, výbava, jeho věk a stav. Ovšem ceny srovnatelných aut v různých zemích se zpravidla liší. Důvodem jsou velké rozdíly v šíři nabídky ojetých aut. Na příkladu rozdělení Československa v roce 1993 je možné popsat trend rozevírání cenových nůžek mezi Českou republikou a Slovenskem, komentuje Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO International.

Na Slovensku vlastní lidé obecně auta déle, než lidé v České republice. Menší obměny pak mají za následek i omezenější nabídku ojetých vozů. Srovnatelné vozy jsou tak na Slovensku i dvojnásobně dražší než u nás.

V obou zemích je však dlouhodobě znatelný pokles jak u prodejních cen v autobazarech, tak u cen, za které prodávají svá auta soukromé osoby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).