Hlavní navigace

Už žádné opisování čísel z karty. Click to Pay se rozjíždí ve velkém

16. 9. 2022

Sdílet

platba, peníze, platby,placení, počítač, intenetové bankovnictví Autor: Depositphotos

V České republice se ve velkém rozjíždí platby Click to Pay, které mají uživatelům umožnit platbu na jedno kliknutí a ušetřit je opakovaného opisování čísel z platební karty.

Společnost Mastercard ohlásila, že všichni držitelé jejích platebních karet mohou s touto službou snáze zaplatit u více než devíti tisíc e-shopů.

Jak to funguje?

Click to Pay obecně funguje tak, že si platební kartu uložíte přímo do služby Click to Pay, nebo prostřednictvím banky (podobně, jako to funguje u Apple/Google Pay). Vaše stávající platební karta se tzv. tokenizuje a tento token (tj. její „otisk“ s unikátním ID) se uloží do Click to Pay.

Při online platbě pak bude e-shop zkoumat informaci, jestli zákazník s daným ID nemá náhodou aktivní Click to Pay. Pokud ano, nabídne mu tento způsob platby. Služba pak zobrazí maskované údaje karty v zabezpečeném prostředí platební brány.

Díky integrované platební platformě v platební bráně lze všechny karty spravovat v jediném zabezpečeném profilu a lze je i automaticky aktualizovat, uvedl Luděk Slouka, ředitel digitálních plateb a inovací společnosti Mastercard pro střední Evropu s tím, že vracející se uživatel bude rozpoznán prostřednictvím použití stejného zařízení nebo e-mailu. V tomto případě

Click to Pay funguje s pomocí mezinárodního platebního standardu Secure Remote Commerce organizace EMVCo. Tato služba představuje výrazné zjednodušení procesu online placení kartou, jenž uživateli umožňuje bezpečné uložení údajů ze své platební karty přímo u společnosti Mastercard, dodal Slouka.

Budete chtít využít službu Click to Pay?

Click to Pay můžete používat na jakémkoliv mobilním telefonu, tabletu nebo počítači. Služba je dostupná všem klientům českých bank a držitel platební karty Mastercard si ji může aktivovat dvěma způsoby. Buď v průběhu placení u obchodníka, který tuto možnost platby již nabízí nebo na webových stránkách Mastercard.  Klienti ČSOB mají navíc třetí možnost, mohou si ji aktivovat přes aplikaci mobilního bankovnictví, kde zvolí, kterou ze svých platebních karet chtějí do Click to Pay přidat. Po potvrzení kontaktních údajů proběhne ověření přes Smart klíč.

Click to Pay v současnosti funguje u internetových obchodů, kterým platební brány zajišťují společnosti Global Payments nebo GoPay.

U několika vybraných obchodníků, mezi které patří O2, Datart, Leo Express, MPLA, SuperZOO nebo Sportisimo je možné navíc získat za využití této platby slevu nebo mimořádnou odměnu (např. extra kredit u O2, slevu na další nákup u společnosti Datart a Sportisimo, extra kredit u Leo Expressu nebo slevu z ceny parkovného u MPLA).

Click to Pay Mastercard představila už začátkem letošního roku, dosud však fungovala jen v pilotním režimu. Nyní se rozjela na ostro. V únoru její spuštění ohlásila také Visa.

Online platby získají další konkurenci. Novinku Click to Pay podpoří banky Přečtěte si také:

Online platby získají další konkurenci. Novinku Click to Pay podpoří banky

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 9. 2022 16:12

  Tupý Volič

  Ano je to bezvadni, vyridil jsem si registraci na mastercard a sel udelat svoji 1 platbu (GOPAY).
  Musite zadat email, pak vam prijde SMS, kterou musite opsat , a pak chce potvrdit SMART klicem v aplikaci, kterou ovsem nemam, protoze mam jen tu reklamni CSOB Smart, kde vam porad jenom cpou pujcky a pojisteni a ta to neumi !
  - je to SHIT sluzba.
  Nakonec jsem tam vydatloval cislo karty a bylo to hned. Bez SMS a bez epinu.

  - Click to pay je jiste "vyborna" sluzba, ale budu pouzivat jednodussi.

  19. 9. 2022, 16:13 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).