Hlavní navigace

Už se na chatu nechystáte? Nezapomeňte ji pořádně zazimovat, zabráníte škodám

Sdílet

Veronika Doskočilová

Se zhoršujícím se počasím postupně klesá počet návštěv rekreačních chat a chalup. Češi ale někdy zapomínají svou rekreační nemovitost řádně zazimovat, což nahrává zlodějům, ale i počasí. Setkali jsme se s případy, kdy majitel chaty na podzim jen zavřel okenice a zamkl vchod. To považoval za dostatečné, a přitom neprovedl žádné zabezpečení vodovodu a odpadu, nevypl elektřinu a vůbec nevěnoval pozornost bezpečnostním opatřením před případnými zloději, uvádí Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.

Pokud víte, že už na chatu letos nepojedete, zabezpečte ji do stavu, v jakém bez úhony přečká do jara. V první řadě je třeba odčerpat vodu z nádrží a potrubí. Zkontrolujte i splachovací nádobu či bojler. Vypouštění vody z vodovodního systému je prvořadé, jinak se na jaře nevyhnete výměně ventilů, kohoutků či čerpadla, které může zamrznutá tekutina změnou objemu roztrhnout. Pečlivě zkontrolujte i všechny spáry, kterými by se mohla voda dostat do chalupy. Tato místa ihned opravte, během zimy již bude pozdě. Poté, co se přebytečné vody zbavíte, nasypte do všech nádob sůl, která zaručí, aby případné zbytky kapaliny během zimy nezamrzly.

Rekreační nemovitost zbavte i zbytků jídla, které lákají především hlodavce. Na tyto nechtěné návštěvníky je nejlepší si připravit pasti či různé zvukové odpuzovače. Otvory, kterými by se mohly myši a potkani dostat do chalupy, je třeba pořádně utěsnit, a to včetně podkrovních prostor. Pro uchování zbytků jídla použijte kovové nádoby, které dobře těsní a ochrání před hlodavci či vlhkostí.

Před zazimováním také odvezte veškeré cenné věci. V žádném případě by v chatě neměla zůstat elektronika, jako jsou televizory, radiopřijímače, ale ani zahradní technika.

A pak přijde na řadu kompletní zabezpečení nemovitosti. Základem jsou mechanické zábranné prostředky. Jedná se o bezpečnostní zámky. Složitější uzamykatelné systémy. Ochranné okenní fólie a podobně, které lze doplnit i vhodným zařízením elektronické signalizace. Dalším opatřením mohou být zabudované ochranné mříže a uzamykatelné okenice. Dále je velmi důležité neponechávat v okolí objektů volně přístupné žebříky, lopaty, hrábě a další nářadí, připomíná Václav Geletič.

Před opuštěním chaty je dobré vše nafotit, aby se usnadnilo případné vyřizování pojistné události. Velkou výhodou jsou dobří sousedi žijící v blízkosti chalupy. Měli by mít náhradní klíče, aby čas od času mohli zkontrolovat její stav.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).