Hlavní navigace

Už je to tady. Doporučení ČNB zdražuje hypotéky

Sdílet

Od 1. dubna 2017 nemohou banky poskytovat hypotéky nad 90 % LTV, a to na základě doporučení ČNB. Více si o něm přečtěte v článku Banky utáhnou kohouty. Na některé hypotéky už možná nedosáhnete

V souvislosti s tím banky přepisují své sazebníky a mění úroková pásma. Důsledkem je, že úrokové sazby u některých variant poklesly, ale u jiných naopak vzrostly. Informovala o tom společnost GOLEM FINANCE, která monitorovala 3 pásma LTV (Indexy GOFI 70, 85, 100).

Vývoj nabídkových cen hypoték
Autor: GOLEM FINANCE

Vývoj nabídkových cen hypoték.

Nabídkové sazby u hypoték do 80 % LTV v průměru téměř stagnují. Index GOFI 70 vzrostl meziměséčně o 1 setinu procentního bodu a index GOFI 80 vzrostl o dvě setiny procentního bodu.

U hypoték nad 80 % LTV, které mohou v současné době tvořit pouze 15 % z celkové hypoteční produkce, je ale dopad vyšší. Index GOFI 85 vzrostl meziměsíčně o 15 setin procentního bodu, a to na 2,42 %. Index GOFI 90 ale naopak klesl z 2,85 % na 2,81 %.

Téměř nezajímavým produktem jsou pro klienty aktuálně hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou. Ani banky je příliš nenabízejí, protože od 1. prosince 2016 je možné tyto hypotéky kdykoli předčasně splatit.

Na stávajících úrovních úrokových sazeb by ale hypotéky měly nějakou chvíli zůstat. Výši úrokové sazby ale může ovlivnit i počet hypoték. Může se stát, že banka špatně odhadne svou kapacitu vysokoeltévéčkových hypoték a ve chvíli, kdy se jí začne blížit okamžik naplnění předepsané kvóty, úvěry s vysokým LTV zdraží. Hodně pak bude záležet na komunikaci ze strany banky, aby makléř nebo sám klient dokázal na situaci vhodně zareagovat a případně žádost přesměroval do jiné banky nebo – pokud to podmínky dovolí – počkal se svou žádostí do dalšího čtvrtletí, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).