Hlavní navigace

Úvěrů a investic se mladí lidé bojí méně. Půjčuje si o téměř 60 % více z nich

Sdílet

Veronika Doskočilová

Za posledních 5 let se výrazně změnil postoj mladých lidí k financování vlastního bydlení. Během pěti let si úvěr na bydlení sjednalo o 58 % více lidí ve věku mezi 18 až 35 lety. Vyplývá to z analýzy společnosti Broker Consulting

Důvodů je však více. Před pěti lety byly hypotéky pro tuto cílovou skupinu hůře dosažitelné, vliv na to měly zejména vyšší úrokové sazby a také nižší příjmy mladých lidí. Pak se ale situace obrátila. Důležitou roli při rozhodování o dlouhodobém závazku, kterým úvěr na bydlení nepochybně je, sehrály kontinuální ekonomický růst, rekordně nízké úrokové sazby, kterých jsme byli svědky v letech 2014 až 2017, a také v posledních dvou letech historicky nízká nezaměstnanost, hodnotí závěry Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting.

Nejvíce ze situace s nízkými úrokovými sazbami vytěžili ti, kteří si v té době nechali zafixovat úrokovou sazbu alespoň na 5 let. Pokud vám naopak úroková sazba v tomto nebo příštím roce končí, začněte s bankou vyjednávat o nové úrokové sazbě. Finanční instituce ji totiž umí i tzv. rezervovat, a to až na dva roky dopředu. Momentálně se úrokové sazby u hypoték pohybují průměrně kolem 2,2 – 2,5 %. V roce 2013 se pohybovaly přes 3 %.

Méně se také bojí investic a čím dál více mladých lidí začíná investovat do různých finančních produktů, ale i do jiných komodit. Mladí lidé se ale naopak nezaměřují na zabezpečení rizik, která jsou spojena s dlouhodobou ztrátou příjmu.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).