Hlavní navigace

Úvěrů a investic se mladí lidé bojí méně. Půjčuje si o téměř 60 % více z nich

Sdílet

Za posledních 5 let se výrazně změnil postoj mladých lidí k financování vlastního bydlení. Během pěti let si úvěr na bydlení sjednalo o 58 % více lidí ve věku mezi 18 až 35 lety. Vyplývá to z analýzy společnosti Broker Consulting

Důvodů je však více. Před pěti lety byly hypotéky pro tuto cílovou skupinu hůře dosažitelné, vliv na to měly zejména vyšší úrokové sazby a také nižší příjmy mladých lidí. Pak se ale situace obrátila. Důležitou roli při rozhodování o dlouhodobém závazku, kterým úvěr na bydlení nepochybně je, sehrály kontinuální ekonomický růst, rekordně nízké úrokové sazby, kterých jsme byli svědky v letech 2014 až 2017, a také v posledních dvou letech historicky nízká nezaměstnanost, hodnotí závěry Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting.

Nejvíce ze situace s nízkými úrokovými sazbami vytěžili ti, kteří si v té době nechali zafixovat úrokovou sazbu alespoň na 5 let. Pokud vám naopak úroková sazba v tomto nebo příštím roce končí, začněte s bankou vyjednávat o nové úrokové sazbě. Finanční instituce ji totiž umí i tzv. rezervovat, a to až na dva roky dopředu. Momentálně se úrokové sazby u hypoték pohybují průměrně kolem 2,2 – 2,5 %. V roce 2013 se pohybovaly přes 3 %.

Méně se také bojí investic a čím dál více mladých lidí začíná investovat do různých finančních produktů, ale i do jiných komodit. Mladí lidé se ale naopak nezaměřují na zabezpečení rizik, která jsou spojena s dlouhodobou ztrátou příjmu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 2. 2018 12:34

    SpookY (neregistrovaný)

    Ne že bychom se jich báli méně. Bojíme se. A hodně.

    Ale bez hypotéky můžete bydlet tak maximálně pod mostem, nezaložíte rodinu... a nájmy jsou stejně drahé a po letech jejich placení nemáte NIC. Naši rodiče dostávali obecní či firemní byty (tehdy opovrhované "panelové králíkárny") za v podstatě směšné ceny (proti současnému celoživotnímu zadlužení), často jen za závazek pracovat pět let v jednom státním podniku. A kdo se rozhodl, že si postaví vlastní, tak si i s dělnickými platy postavil vlastní domek.

    Dneska s běžnými platy nenašetříte na nejzákladnější část hypo (nějakých 25% kupní ceny i s daněmi a poplatky) ani do třiceti. O možnosti stavět barák, když jenom pozemek stojí majlant, ani nemluvě. A zkuste shánět či platit hypotéku s jednou výplatou a s partnerkou na mateřské. A za finanční otroctví na celý produktivní život dostanete právě ten kotec v "králíkárně", kterou před 40ti lety postavili ti zlí komunisté.

    Pro rýpaly - jsem s mírně nadprůměrným příjmem (na který stejně 2/3 lidí nedosáhnou), ve vlastním s hypo, s rodinou, autem a dalšími věcmi, které bohužel k životu dneska potřebujete ... ale denně lituji, že Husák a Jakeš neposlali na havlisty tanky a lidové milice, protože tenhle pravdoláskový marast si tahle země nezaslouží.

    PS: ani moji rodiče, ani rodiče partnerky za minulého režimu nebyli "aktivní", ale žilo se jim prakticky ve všech ohledech lépe

  • 16. 2. 2018 5:33

    J, Novák

    No, moje babička vzpomínala, jak za dnes tolik opěvované první republiky její sestra bydlela v pronajatém bytě 1+nic s manželem, třemi dětmi a manželovou matkou. A také to šlo, resp. muselo jít. Ona s manželem pracovali u barona Liebiga v textilce, pokud tedy někdo z nich zrovna nebyl na dlažbě, tchyně od rána do večera doma zašívala pro lidi prádlo, většinou za nějaké jídlo, event. chodila uklízet k lidem, kteří si to mohli dovolit.
    Jo, to ale byla zlatá první republika...

  • 16. 2. 2018 5:28

    J, Novák

    Tak to se nejspíš v budoucnu podstatně rozšíří řady bezdomovců, eventuálně lidí, kteří budou vehementně nadávat na exekutory, až přijdou, že jejich věřitelé chtějí splácet... Jen se zadlužujte, lidičkové! Ovšem nezapomínejte, že vaši věřitelé chtějí, abyste i spláceli!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).