Úroky z úvěru na bydlení vám sníží daň

Splácíte-li hypotéku či jiný úvěr na bydlení, pak právě v těchto dnech můžete v poštovní schránce očekávat potvrzení o výši zaplacených úroků v roce 2009. Banky tyto dokumenty posílají tradičně na přelomu ledna a února. Nezapomeňte je odnést firemní účetní (jste-li zaměstnanci), která zaplacené úroky započítá do přiznání k dani z příjmu, a vy tak získáte slevu na dani. Pokud vyplňujete daňové přiznání sami, pak se výše zaplacených úroků vyplňuje do řádku č. 47.

Odečítat lze úroky z těch úvěrů na bydlení, které slouží na financování bytových potřeb (pokud financovanou nemovitost pronajímáte, pak si úroky neodečtete). Odečíst od daně můžete úroky z hypotéky, z úvěru ze stavebního spoření, ale i z překlenovacího úvěru, případně i z tzv. předhypotečních ú­věrů.

Jestliže je úvěr psaný na manžele či partnery, pak si úroky od daně odečtou buď rovným dílem, nebo pouze jeden z nich. Druhý mu k tomu musí dát souhlas čestným prohlášením.

Slevu na dani vám finanční úřad vrátí v průběhu dubna.

Pozměnila se pravidla pro odchod do předčasného důchodu Smlouvu o povinném ručení nemůžete měnit jak chcete. Nepropásněte termín        
Peter
Peter (neregistrovaný) ---.cesnet.cz
24. 3. 2010 9:41 Nový

Trvaly pobyt

celé vlákno

Dobrý den,
nevíte zda-li je nutné mít v bytě trvalý pobyt? Účetní mi tvrdí, že pro možnost odečtení úroků z hypo je nutné, abych buď já, manželka nebo děti měli v bytě trvalý pobyt. Je tomu opravdu tak?

Pak bych taky rád věděl, jestli si můžu odečíst úroky z hypo, pokud byt pronajímám firmě, ale jen částečně, tedy jednu místnost.

Díky.

M.
M. (neregistrovaný) ---.51.broadband6.iol.cz
27. 3. 2010 7:52 Nový

Re: Trvaly pobyt

celé vlákno

Ano, od 2. roku uplarňování odečtu dodávám FÚ taky kopii občabky mé dcery, která tam má trvalé bydliště. Ať žije byrokracie, zas o papír víc!