Hlavní navigace

Úrokové sazby neporostou ani v únoru

Redakce

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání ponechá úrokové sazby beze změny, uvedli to analytici, které oslovila ČTK. První růst sazeb očekávají většinou ekonomové nejdříve ve druhém čtvrtletí s postupným nárůstem inflace.

Naposledy centrální bankéři snížili úrokové sazby na počátku loňského května. Na posledním měnovém zasedání 22. prosince bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,75 procenta.

Jakkoliv lze v komentářích členů bankovní rady ČNB jasně zachytit posun vnímání inflačních rizik směrem nahoru, tak lze předpokládat, že bankovní rada ponechá na svém únorovém zasedání úrokové sazby s veškerou pravděpodobností beze změny, uvedl hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.

I podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška ČNB sazby v tomto týdnu nezmění. ČNB posune ale výše svůj výhled na inflaci a HDP. ČNB také začne finanční trh připravovat na dřívější utažení měnové politiky než koncem letošního roku, jak avizovala v listopadu 2010, uvedl.

Ani podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové se zvýšením úrokových sazeb nemusí ČNB spěchat. Zvýšení by pak nemělo by být moc prudké, současně ale budeme k němu přinuceni, protože pokud by ČR byla jedinou zemí v regionu, která by k utažení měnové politiky nepřistoupila, koruna by mohla výrazněji oslabit, a to by inflaci v konečném důsledku skutečně zvýšilo, uvedla. Zvýšení sazeb rovněž očekává v průběhu druhého čtvrtletí.

Zvýšení sazeb až na konci letošního roku očekává analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Zpomalení české ekonomiky v roce 2011 zůstává stále velmi pravděpodobné a nabobtnání poptávkových inflačních tlaků tudíž nepravděpodobné. Z pohledu naší prognózy tudíž trh nyní započítává příliš mnoho zvýšení úrokových sazeb na tento rok, upozornil.

Autor: ČTK

Našli jste v článku chybu?