Hlavní navigace

Úrokové sazby hypoték v lednu navzdory očekávání dál klesly

Sdílet

Veronika Němcová 17. 2. 2021

Průměrná úroková sazba hypoték navzdory očekávání dál klesá, a to už deset měsíců v řadě. V lednu klesla průměrná sazba stejně jako v prosinci o dva bazické body a skončila na hodnotě 1,94 procenta, vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex.

Vzhledem k tomu, že cena zdrojů již několik měsíců roste a pozvolna se zvyšuje i rizikovost úvěrů, je pokračující pokles průměrné sazby překvapující. Podíl nesplácených úvěrů ale zatím není tak vysoký, jak banky očekávaly při první vlně pandemie, řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Vývoj hypoték v lednu. (17.2.2021)
Autor: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Vývoj hypoték v lednu. (17.2.2021)

Díky přetrvávajícími zájmu o hypotéky se očekává, že se pokles sazeb už brzy zastaví. Směr vývoje sazeb podle Fincentra už naznačují i aktuální nabídkové sazby hypték. V lednu zvýšila úrokové sazby hypoték o desetinku Moneta Money Bank a UniCredit Bank. Ekonomové a analytici ale vyhlížejí pokles průměrné úrokové sazby už několik posledních měsíců a jejich prognózy se zatím nenaplnily.

Růst hypotečních sazeb podle společnosti letos podpoří zřejmě i Česká národní banka. Očekává se ale, že k němu přistoupí až v listopadu. Důvodem je stále velká nejistota, která panuje ohledně dalšího vývoje koronavirové krize.

V lednu klesl objem poskytnutých hypoték oproti prosinci loňského roku o více než 4,5 miliardy korun. Přesto se leden s objemem 24,942 miliardy korun stal nejsilnějším prvním měsícem roku v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Meziročně vzrostl objem sjednaných hypoték o více než osm miliard korun.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).