Hlavní navigace

Unie kritizuje českou penzijní reformu. Opatření podle ní nejsou dostatečná

Gabriela Hájková

Česká republika si vysloužila další kritiku ze strany Evropské komise. Ta se tentokrát „opřela“ do plánované důchodové reformy. Změny se jí nezdají dostatečné a k dlouhodobé udržitelnosti systému je potřeba provést ještě další opatření. Informace přinesla ČTK.

Podle Komise možnost předčasných důchodů podkopává důvěryhodnost i ambice reforem. Efektivita plánovaných změn by nemusela být podle Komise uspokojující kvůli nedostatečným opatřením ke stimulaci účasti lidí v novém systému.

Kromě toho Komise kritizuje také využívání peněz z fondů EU, fungování státní správy, nedostatečný boj s korupcí a připomíná potřebu zlepšit kvalitu a dostupnost předškolních zařízení.

Neefektivnosti a nedostatek stability veřejné administrativy nevytvářejí podporující prostředí pro dlouhodobý růst, cituje ČTK jeden z dokumentů.

Další výzvou by se nyní pro Česko měla stát podpora ekonomického oživení a dlouhodobého růstu. Konkrétně například Komise vyzvala k přijetí zákona o státní službě, který je podle ní zásadní podmínkou pro stabilní a transparentní veřejné služby.

Našli jste v článku chybu?