Hlavní navigace

Umění neohrožují jen zloději. Pojišťovny často plní za škody kvůli vodě a ohni

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 5. 2017

Sbíráte-li cenné umělecké kousky, loupež není jediné riziko, které je ohrožuje. Podle statistik pojišťovny Allianz často umělecké kousky devastuje voda či oheň.

Nejčastěji se setkáváme s případy poškození uměleckých děl vodou, která vytekla z vodovodního zařízení, například z prasklé hadičky na WC. I tento malý otvor totiž dokáže vypustit hektolitry vody, vytopit celý dům a způsobit milionové škody, vysvětlila produktová specialistka pojišťovny Allianz Monika Hotová s tím, že před několika lety například voda v jedné pražské vile zničila 10 kusů historického nábytku, jehož oprava byla vyčíslena na téměř 190 tisíc korun. Zmáčeny a zprohýbány byly také dva obrazy a tři grafiky a kresby na zdech. Restaurátorský zásah, který jim vrátil původní krásu, vyšel na 15 tisíc korun.

Každý majitel cenných předmětů by si podle ní měl pořídit jejich seznam a vyfotografovat je, aby mohli dokázat stav děl před škodou nebo je předat policii v případě krádeže. Všechny doklady včetně fotodokumentace by měli sběratelé uložit mimo pojištěnou domácnost, ideálně v bezpečnostní schránce nebo alespoň u příbuzných, doporučil
mluvčí Allianz Václav Bálek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).