Hlavní navigace

U které zdravotní pojišťovny bude novorozenec, když matka zrovna žádá o přeregistraci?

Sdílet

Gabriela Hájková 3. 10. 2017

Obecně platí, že novorozenec se stává pojištěncem zdravotní pojišťovny, u které je registrovaná jeho matka. Co když má ale matka v období narození dítěte zrovna podanou přihlášku pro přechod k jiné pojišťovně?

Podstatné pro registraci novorozence je fakt, u jaké zdravotní pojišťovny je matka v době jeho narození. V tomto případě tedy u původní zdravotní pojišťovny, kam bude spadat i její dítě.

Zákon neumožňuje přeregistraci dítěte mimo běžné termíny, takže i v případě první přeregistrace dítěte je možné zdravotní pojišťovnu změnit výlučně k 1. dni kalendářního pololetí a musí být dodržen i termín podání přihlášky. Je tedy nutné ji podat v průběhu kalendářního pololetí bezprostředně předcházejícího tomu, ve kterém má ke změně zdravotní pojišťovny dojít, ale nejpozději 3 měsíce před požadovaným dnem změny.

Pokud se tedy dítě narodí v říjnu, je nejbližší možný termín pro podání přihlášky k jiné pojišťovně od 1. 1. do 31. 3. příštího roku. Ke změně pojišťovny pak dojde k 1. 7.bez ohledu na to, že matka dítěte už přešla k jiné pojišťovně k 1. lednu stejného roku.

V případě, že by matka nebyla pojištěna v ČR podle zákona o veřejném zdravotním pojištění, oznámí zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník dítěte jeho narození té zdravotní pojišťovně, u které je pojištěn otec dítěte v den jeho narození, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Dodal také, že změnu zdravotní pojišťovny dítěte mohou jeho zákonní zástupci provést, až když má dítě přidělené rodné číslo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).