Hlavní navigace

U hypoték jsou Češi pesimističtí. Očekávají úrokové sazby nad 5 %

Veronika Doskočilová
Hypotéka, bydlení, klíče, kalkulačka

Češi vnímají postupný růst úrokových sazeb velmi výrazně. Jejich odhady růstu úrokových sazeb jsou ale oproti realitě pesimistické. Například přes 40 % dotázaných by nepřekvapilo, kdyby nyní při vyřizování hypotéky dostali úrokovou sazbu nad 5 % ročně. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Jakou úrokovou sazbu nyní očekáváte u hypotéky s pětiletou fixací?
Autor: Raiffeisen stavební spořitelna

Jakou úrokovou sazbu nyní očekáváte u hypotéky s pětiletou fixací?

Z průzkumu také vyplynulo, že 64 % dotázaných by očekávalo úrokovou sazbu přes 3 %. To je však více než současná průměrná úroková sazba, která činí 2,3 % p.a. Můžeme předpokládat, že koncem tohoto roku se bude úročení úvěrů na bydlení pohybovat okolo 3 %. Domnívám se však, že tuto hranici se poskytovatelé budou snažit nepřekračovat, říká předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček.

 • 16. 4. 2018 18:33

  Agent Bureš

  Pokud by nyní byla sazba 5%, tak by splátka bytu za 5 mil. (průměrný byt v Praze) byla při splatnosti 30 let skoro 27 tis.
  Při úroku 2,3% to kalkulačka na Měšci vypočítala na 19 tis. a nějaké drobné.

  To je hodně slušný rozdíl a myslím, že pokud by nyní sazba byla těch 5%, tak by trh s byty výrazně zatuhl (samozřejmě ne všichni kupují na hypotéku, nemovitostí pořízených na hypotéku je ale hodně).
  Myslím, že radikální zvyšování úrokových sazeb si banky nemohou dovolit a ani ČNB podle mě nebude sazbu příliš zvyšovat. Pokud to udělala, tak bychom si pravděpodobně krizi tentokrát vyrobili sami. Je samozřejmě potřeba brát ohled i na ty, kteří si už hypotéku vzali. Ti by mohli mít po ukončení fixace potíže se splácením pokud by úroky výrazně vzrostly.