Hlavní navigace

Týden na trzích: Dobrá nálada z Číny jako vysokooktanový benzín

Jiří Hovorka

Ve druhé polovině právě končícího pracovního týdne jsme byli svědky nebývale rychlého růstu akciových trhů. Jaký pro to byl impulz, to zjistíte z komentáře Michala Doležala, analytika Commerzbank.

Úvod obchodního týdne vypadal nejistě. Odsouhlasená pomoc Irsku sice probudila naděje na změnu klesajícího trendu posledních týdnů, nicméně strach, že se irské fiskální problémy rozšíří i do dalších zemí eurozóny zatlačil na investorský sentiment. Obrázek rostoucích rizikových prémií a CDS na portugalských, španělských a italských dluhopisech pokračoval a euro zažívalo horké chvilky.

Velmi dobrá makrodata, která se o slovo přihlásila v půlce týdne však dokázala trh doslova nakopnout. Čísla o německé nezaměstnanosti, americká spotřebitelská nálada a zejména index podnikatelské nálady v Číně (dokazující, že tamní průmysl jede) zafungovaly jako vysokooktanový benzín na přeplňovaný motor. Když  oživení ve Spojených státech potvrdila i Béžová kniha Fedu a údaje z realitního trhu, vyhouply se burzovní indexy do sedla a zažily největší jednodenní vzestupy za poslední tři měsíce. Index DAX si otevírá cestu k metě 7000 bodů a index S&P500 se pohotově zakousl do úrovně 1200 bodů.

Našli jste v článku chybu?