Hlavní navigace

Trhy jsou více imunní, pražská burza lehce poroste

Jiří Hovorka

Podle vývoje akciových trhů v minulém týdnu se dá usuzovat, že jsou méně nervóznější, než v minulých týdnech, kdy poklesem bleskově reagovaly na každou negativní zprávu. I přesto, že události minulého týdne přinesly některé špatné signály (výrazné snížení ratingu Řecka či BP, či zprávy o špatném stavu španělských bank), připsal pražský index PX 1,7 %.

Stejné to je s eurem. Zdá se, že nejhorší pesimismus kolem společné evropské měny polevil. Naznačují to události, které se během minulého týdne objevily. Jednak agentura Moody‘s snížila rating řeckých dluhopisů o čtyři stupně do statutu „junk“, trhy však reagovaly klidným způsobem. Ještě před pár týdny by taková zpráva vytvořila na euru prodejní vlnu. Nyní to už nebyla informace, která stojí za reakci, trh se zajímá pouze o skutečně nové zprávy, uvádí analytik Commerzbank Michal Doležal.

Tento týden by měl na ten minulý navázat. Ani pro příští týden neočekáváme jasný směr, ale vesměs jsme lehce pozitivní s tím, jak se blíží konec čtvrtletí a investoři se již začnou více zajímat o výsledkovou sezónu, která se spustí v červenci. I poslední vývoj, který ač rozkolísaný, tak spíše lehce pozitivní, i přes většinou negativní zprávy, nás v této úvaze podporuje, predikuje analytik společnosti Atlantik Milan Vaníček.

Našli jste v článku chybu?