Hlavní navigace

Třetinu faktur platí podnikatelé po splatnosti. Morálka se ale zlepšila

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 9. 2018

Mezi podnikateli a menšími firmami byla v prvním pololetí letošního roku uhrazena po splatnosti třetina faktur. Trend ve vývoji platební morálky je ale pozitivní, ve srovnání s loňským rokem totiž podíl pozdě uhrazených faktur klesá. Ukazují to data společnosti Solitea Česká republika, která poskytuje desítkám tisíc podnikatelů a menších firem online fakturační systém iDoklad.

Zatímco v prvním pololetí loňského roku bylo pozdě uhrazeno 36 procent faktur, letos je to už jen necelá třetina, uvádí Tomáš Loukota, výkonný ředitel společnosti Solitea Česká republika.

Ve více než polovině případů pozdní úhrady je nicméně dlužná částka zaplacena do týdne a skoro v 90 procentech pak do měsíce po splatnosti, dodává Loukota.

Česko je na tom lépe ve srovnání se Slovenskem, kde se ale platební morálka letos oproti loňsku taktéž zlepšila. Slovenští podnikatelé v první polovině letošního roku uhradili po splatnosti 38 procent faktur. V loňském roce to bylo 43 procent.

Tip: Láká vás auto do zásuvky? Tyto elektromobily můžete mít hned

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 9. 2018 18:36

    Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

    Oni to maji nějak zažitý i opačně. když jsem rekonstruoval barák byla radost dostávat z řemeslníků kolik a kdy vlastně chtěji zaplatit. A tak jsem střechu platil asi po půl roce, kuchyň skoro po roce užívání. Jako by je otravovalo říct, zaplať tolik a tolik. Pořád neměli čas to spočítat a peníze nepotřebovali... Teď si vzpomínam že jednomu vnucuju peníze za instalovanej okap už 2. rokem... snad to do konce roku spočte a dá mi vědět kolik mu dlužim.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).