Hlavní navigace

Test: 18 z 30 testovaných bank má díry v zabezpečení internetového bankovnictví

Sdílet

Redakce 7. 7. 2010

Internetové bankovnictví je oblíbené pro svoji jednoduchost, stálý přístup do banky i levnější transakční poplatky. Stačí využít zabezpečeného spojení prostřednictvím https protokolu. Jenže samotné písmeno „s“ na konci http ještě neznamená, že přístup do banky je zcela bezpečný. 

Samotný protokol SSL ještě nemusí znamenat stoprocentní bezpečí, naopak může pouze vytvářet iluzi bezpečnosti, ale ve skutečnosti na tom budete stejně, jako byste přenášená data nešifrovali vůbec. Že banky mají ještě velké mezery v šifrování dat potvrdil test serveru Root.cz. Ze 30 testovaných bank nemělo problémy s certifikátem pouze 12, ostatní banky se pak potýkají z drobnými až závažnými problémy v oblasti zabezpečení.

Bezpečnost počítačových systémů je velice komplexní záležitost a SSL/TLS bezpečnost, kterou jsme dnes zkoumali, tvoří jen její (malou) část. Na druhou stranu řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek. Bezpečné nastavení serverů nemusí stát ani korunu a může spočívat třeba jen ve dvou řádcích v konfiguračním souboru – stačí vědět, jak na to, navádí autor článku František Kučera banky, aby nepodceňovaly naoko malé drobnosti v zabezpečení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).