Hlavní navigace

Takhle vás chtějí podvést: zkoumali jsme podvodný web, který z vás chce vylákat peníze

Sdílet

krádež, zločin, loupež, podvod Autor: Depositphotos

Exekutorská komora ČR varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy s informací, že je na ně vedena exekuce. Ve zprávě se dozvíte, že si můžete svůj dluh zkontrolovat na webu ekcr.org/search. Správná adresa webu Exekutorské komory ČR je přitom www.ekcr.cz.

Podvodníci velice věrně okopírovali vzhled webových stránek Komory, proto je pro neinformovaného člověka velmi snadné naletět. Stránka, na kterou vás falešná adresa odkáže, vám nabídne možnost svůj dluh zkontrolovat a zaplatit. Stačí vyplnit požadované údaje.

Exekutorská komora ČR upozorňuje, že stránka ekcr.org/search nepatří Exekutorské komoře ani žádnému ze soudních exekutorů. Jde o podvodnou stránku zjevně vytvořenou za účelem vylákání finančních prostředků z důvěřivých návštěvníků. Stránky dále zneužívají osobní údaje pravděpodobně za účelem jejich vytěžení, uvedla mluvčí komory Eva Rajlichová.

Jediný oficiální web, na kterém je možné zjistit vedené exekuce, je www.ceecr.cz, patřící Centrální evidenci exekucí, který provozuje právě Exekutorská komora.

Aby Měšec.cz zjistil, jak falešná stránka reaguje, doplnil do kolonek smyšlené údaje.

Podvodný web napodobující web Exekutorské komory ČR

Podvodný web napodobující web Exekutorské komory ČR

Autor: Ivana Bondareva Dubnová

Po kliknutí na odkaz „Zkontrolovat informace o svém dluhu“ se vám ukáže oznámení, že je na vás vedena exekuce. Informace obsahuje podrobnosti včetně čísla exekuce, dlužné částky a za co dlužíte. Jenom pro zajímavost, pokud se poté vrátíte o krok zpět na zadání svých údajů a znovu odkliknete tlačítko „zkontrolovat“, objeví se vám zcela jiný dluh, s jinou částkou a jiným číslem, pod kterým je exekuce údajně vedena. „Dlužná“ částka se vždy pohybuje kolem 10 000 Kč.

Výsledek vyhledávání "exekuce" - podvodný web napodobující web Exekutorské komory ČR

Výsledek vyhledávání „exekuce“ – podvodný web napodobující web Exekutorské komory ČR

Autor: Ivana Bondareva Dubnová
Detaily "dluhu" - Podvodný web napodobující web Exekutorské komory ČR

Detaily „dluhu“ – Podvodný web napodobující web Exekutorské komory ČR

Autor: Ivana Bondareva Dubnová

Pokud kliknete na tlačítko „Pokračovat k platbě“, objeví se na obrazovce možnost výběru banky. Poté už pokračujete na platební bránu.

Výběr banky - Podvodný web napodobující web Exekutorské komory ČR

Výběr banky – Podvodný web napodobující web Exekutorské komory ČR

Autor: Ivana Bondareva Dubnová

Pokud tedy dostanete SMS zprávu o tom, že dlužíte peníze, na přiložený odkaz ekcr.org/search neklikejte, nezapisujte do něj své osobní údaje a samozřejmě žádné peníze neposílejte.

Exekutorská komora už se obrátila na odpovědné orgány. V případě, že už jste takovou zprávu dostali a domnělý dluh zaplatili, obraťte se na Policii ČR nebo na státní zastupitelství.

S podobným problémem se nyní setkala také společnost Tiscali Media. Podvodníci kompletně okopírovali vzhled stránky Tiscali.cz a posílají lidem e-mailové zprávy nebo zprávy na Facebook s nabídkou investování do smyšlených kryptoměn.

Zneužívání silných a významných značek je běžný trik podvodníků. Podvodníci generují tisíce odkazů z různých domén v mnoha zemích, které jsou většinou registrované na anonymní společnosti. Firmy jsou proti tomuto typu zneužití v podstatě bezbranné, uvedl Kamil Koupý, majitel společnosti Tiscali Media.

Znovu se také vrátili podvodníci se svými messengerovým zprávami typu: „Myslel jsem, že v tomhle videu jsi ty https://youtube-6hg[.]us/y3KsBokp[.]ru“?." Na problém  upozornila kyberbezpečnostní společnost Czech Point Software Technologies.

Právě letní období je pro podvodníky zajímavou sezónou, protože lidé mezi sebou sdílí videa z prázdnin a dovolených. Pokud takovou zprávu dostanete, rozhodně na odkaz neklikejte. Napodobuje totiž YouTube adresu, ale přesměrovává uživatele na podvodné stránky a chce se nabourat do vašeho uživatelského účtu.

Když na odkaz kliknete, systém vyhodnotí, z jaké země jste, jaký používáte prohlížeč a poté se rozhodne, kam vás přesměruje. Může to být například podvodná hra, která slibuje vysoké výhry. Cílem podvodníků je získat vaše přihlašovací údaje, nebo vás přimět k nainstalování škodlivé aplikace, či jinak infikovat vaše zařízení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).