Hlavní navigace

Studenti a zdravotní pojištění: Od kdy řešit pojistné, když vám bude 26 let

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 3. 2017

Za studenty do 26 let platí zdravotní pojištění stát, protože spadají do kolonky nezaopatřených dětí, které se soustavně připravují na budoucí povolání. Takoví studenti ztrácí status státního pojištěnce přesně dnem 26. narozenin. Poté mají povinnost do osmi dnů oznámit  zdravotní pojišťovně, že den po narozeninách ztratili nárok na platbu pojistného státem.

Další postup ohledně placení pojistného záleží na konkrétní situaci, tedy na tom, jestli je pojištěnec dál jen studentem, nebo vedle studia ještě podniká či je zaměstnán.

Jestliže nejste zaměstnancem ani OSVČ (a ani za vás neplatí stát pojistného z jiného „titulu“, třeba jako za příjemce rodičovského příspěvku nebo za invalidního důchodce) a uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc, musíte si začít platit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že se musíte jako OBZP pojišťovně přihlásit zároveň s odhlášením ze „státních pojištěnců“ a příslušnou částku pojistného musíte začít platit počínaje měsícem, kdy po jeho celou dobu nejste státním pojištěncem.

V případě, že při studiu podnikáte nebo jste v zaměstnání, musíte ode dne po 26. narozeninách začít odvádět pojistné alespoň ve výši minima stanoveného pro danou kategorii.

Jako OSVČ byste museli odvést měsíční zálohu alespoň ve výši minima už počínaje měsícem, ve kterém jste měli 26. narozeniny. Povinnost dodržet minimální vyměřovací základ se totiž nevztahuje na osobu samostatně výdělečně činnou, za kterou je stát plátcem pojistného po celý kalendářní měsíc, za který se pojistné platí, uvedl Tichý a dodal, že tento fakt musíte také zohlednit v ročním přehledu OSVČ o příjmech a výdajích, kde se vyplňuje mj. počet měsíců, kdy pro vás nebyl stanoven minimální vyměřovací základ.

U zaměstnance musí odvést pojistné alespoň ve výši minima zaměstnavatel a to za dny po zániku nároku na platbu pojistného státem, tedy opět ode dne po 26. narozeninách. Ten za vás zároveň splní i oznamovací povinnost, pokud ho upozorníte na fakt, že přestáváte být státním pojištěncem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).