Spočítejte si...

Zavřít

Stavební spoření opět jinak, vrací se spor o retroaktivitu

Pravidla pro stavební spoření by měla být zas o něco jiná, než jsme až doposud očekávali. Zatím se hovořilo pouze o 50% dani na státní příspěvek, podle včerejších informací Hospodářských novin, by však podpory připisované počínaje za rok 2011 (tedy na účet střadatelů připsané až v dubnu následujícího roku) měly být v jednotné výši 2000 Kč. Výše zmíněná daň by tak byla uvaleno pouze jednorázově na podpory za rok 2010.

Zákonným snížením státního příspěvku na 2000 Kč dojde, podle některých zástupců stavebních spořitelen, opět k nepřípustné retroaktivitě. Zeptali jsme se proto na oficiální stanovisko ministerstva financí.

Zavedení daně v roce 2011 nebo snížení maximální výše státní podpory od roku 2012 nelze považovat za nepřípustnou pravou retroaktivitu, neboť vznik právních vztahů se posuzuje podle právní úpravy účinné v okamžiku tohoto vzniku, zatímco jejich obsah se od nabytí účinnosti nové právní úpravy řídí novou právní úpravou (tzv. okamžitý účinek zákona na stávající právní vztahy, někdy označovaný též jako tzv. nepravá zpětná účinnost). Navrhovaná opatření budou tedy působit od data jejich účinnosti do budoucna, nikoli i nazpět. Státní podporu, kterou účastníci mají již připsanou na svých účtech u stavebních spořitelen, v žádném případě nebudou vracet, upřesnil našemu serveru stanovisko ministerstva Jakub Haas z tiskového oddělení.


Ceny pohonných hmot putovaly měsíc dolů, nyní mají dost Na dlužníky číhá hned několik pastí        
veruska22
veruska22 (neregistrovaný) 81.91.213.---
22. 8. 2010 10:11 Nový

Lže mluvčí ministerstva financí nebo oficiální důvodová zpráva?

celé vlákno

Co kdyby jste se tiskového mluvčího Ministerstva financí p. Jakuba Haase zeptali, z čeho čerpá jím podávaný právní výklad retroaktivity? Tento výklad sice vypadá velmi odborně (přiznám se, že mu vůbec nerozumím), ale v oficiálním materiálu, konkrétně v důvodové zprávě k návrhu zákona, kterým se v r. 2004 snižoval státní příspěvek ze 4500Kč na 3000Kč bylo doslova řečeno:
„Navrhuje se také, aby se právní vztahy vzniklé před účinností zákona č. 96/1993 Sb. a práva a povinnosti z nich vyplývající posuzovaly podle dosavadních právních předpisů, což odpovídá současné právní praxi v otázkách retroaktivity.“
Tak nevím, jestli měli pravdu právníci tehdy, nebo mluvčí ministerstva financí dnes, v každém případě považuji za sviňárnu hledat cesty, jak překroutit právo tak, jak to politikům aktuálně vyhovuje. Když to nejde snížením, tak se to udělá 50% zdanění. Pevně však věřím, že 5milionů klientů stavebních spořitelen to politikům při volbách, které bohužel budou až za 4 roky, spočítá.

martin
martin (neregistrovaný) ---.Red-80-33-216.staticIP.rima-tde.net
25. 8. 2010 17:20 Nový

Re: Lže mluvčí ministerstva financí nebo oficiální důvodová zpráva?

celé vlákno

Problém je v tom, že někdo spoří třeba 10 let a pobírá stále původní státní podporu. až si to bude vybírat v roce 2011, tak se mu dosavadní státní podpora za posledních 10 let zdaní 50 % . Protože státné podpora je připisována pouze zálohově.