Hlavní navigace

Státní rozpočet skončil v prvním čtvrtletí 2020 se schodkem 44,7 miliard

Sdílet

Lenka Kašparová 1. 4. 2020

Státní rozpočet skončil v prvním čtvrtletí roku 2020 ve ztrátě 44,7 miliard korun. Částečně za to mohou vládní opatření, která mají zmírňovat dopad šíření koronaviru, jejichž důsledkem je významný propad ekonomické aktivity a s tím související omezení daňových příjmů do státního rozpočtu. Po očištění příjmů z EU, dosáhl deficit státního rozpočtu 41,6 miliard korun. Rostoucí tempo výdajů rozpočtu (13,0 % z únorových 8,2 %) a současně klesající tempo jeho příjmů (3,6 % z únorových 5,4 %) souvisí se zmíněnými opatřeními přijatými vládou.

Už první dva měsíce nevypadaly příliš dobře, vzhledem k tomu, že ekonomika zpomalovala rychleji, než si plánoval rozpočet, nicméně nastupující recese všechna stará čísla stejně odsunuje do pozadí, komentuje schodek rozpočtu Petr Dufek, analytik ČSOB.

Nový rozpočet, který vláda schválila v důsledku opatření spojených se současnou ekonomickou situací 24. března 2020, snížil objem předpokládaných příjmů o 89,8 mld. korun a zvýšil předpokládané výdaje o 70,2 mld. korun. Původně plánovaný schodek rozpočtu vzrostl o 160 mld. korun na celkových 200 mld. korun.

Vzhledem k hrozícímu výraznému propadu, který ekonomika zaznamená především ve druhém čtvrtletí, lze zatím brát naplánovaný dvou set miliardový schodek spíše jako dolní hranici možného, dodává Petr Dufek, analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).