Standardní velikost balení potravin je přežitek, tvrdí EU

Nová směrnice Evropské unie, která vstoupila v platnost 11. dubna letošního roku, zrušila povinnost evropských výrobců potravin dodržovat hmotnostní standardy při balení některých základních potravin. Je tak velmi pravděpodobné, že v blízké době uvidíme na pultech třeba půlkilové balení mouky, či dvoukilovou rýži, také máslo a margaríny nemusí být čtvrtkilové. Výjimkou zůstávají jen lihoviny a vína, ne však pivo.

Zda zrušení standardní gramáže balení bude pro zákazníky přínosem či naopak, ukáže čas. Pro některé spotřebitele to bude jistě příležitost k úspoře, nebudou muset kupovat potraviny ve zbytečně velkých baleních. Naopak pro obchodníky to bude zřejmě příležitost pro nenápadné zdražování. Podle odborníků budou výrobci zmenšovat balení při zachování původní ceny.

Koruna oslabuje, překročila hranici 27 CZK/EUR Pohonné hmoty se drží již dva týdny na stejné úrovni        
kliss
kliss (neregistrovaný)
20. 4. 2009 21:31 Nový

zato banany

Standardní velikost balení potravin je přežitek, ale standardni velikost bananu je pokrok.
V
V (neregistrovaný)
21. 4. 2009 7:07 Nový

zmenšování při zachování ceny

celé vlákno
»Podle odborníků budou výrobci zmenšovat balení při zachování původní ceny« - sice se tak nedělo možná u základních potravin, ale u těch nezákladních se to již děje již hezky dlouho. Jestli si toho ještě statistici při stanovování výše inflace nevšimli, tak doporučuji dívat se vedle ceny i na váhu či objem výrobku. Pak by jistě nemohla vycházet vcelku směšná inflace 2 - 7 %. Ještě že nám EU nařídila uvádět na cenovkách cenu přepočtenou na kg, l, jinak by se v tom čert těžko zorientoval.
V
V (neregistrovaný)
21. 4. 2009 7:40 Nový

Re: zmenšování při zachování ceny

celé vlákno
Co jsem si všiml, tak i u základních potravin:
mléko běžně prodávané v litrovém balení - vykuci přišli na to, že za tu samou cenu lze "výhodně" prodávat i 0,75 l.
voda balená - běžně se prodává v 1,5 i 2 l balení
máslo - zvláště pokud je z Polska, tak tam se balí do 200 g kostek namísto 250 g.
brambory - balení po kile, 2, 5 kilech.
Jistě by se dalo pokračovat, to mne jen tak nyní napadlo.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
11. 5. 2009 13:34 Nový

Nic než zlodějina

Není to opět nic jiného,než zlodějina.Pokud je evropská unie na tom tak špatně,že je neustále nutno okrádat lidi,pod záminkou,že je to podmínkou našeho členství v onom tolik opěvovaném zlatonosném eldorádu,nebylo by lépe celou tu neslavnou frašku konečně ukončit?Je jasné kdo tyto změny uvítá,rozhodně to nebude průměrný pracující člověk,protože nepůjde o nic jiného než další vlnu zdražování,tentokrát i základních potravin.