Hlavní navigace

Spustil se plynovod Gazela za 10 miliard

Arsen Lazarevič

Společnost NET4GAS spustila nový plynovod Gazela v délce 166 kilometrů, který napojí Česko na ruský zemní plyn proudící do Evropy severní cestou – plynovodem Nord Stream, který je veden po dně Baltského moře.

Potrubí vede od obce Brandov v Ústeckém kraji až na Tachovsko, kde opouští naše území u Rozvadova a poté směruje plyn do jižního Německa. Česká republika by díky plynovodu přestala být závislá na Ukrajině, která je tranzitní zemí.

Celkové náklady za výstavbu plynovodu jsou ve výši 10 miliard a náklady by se měly vrátit do 10 let, předpokládaná životnost plynovodu se však odhaduje na 70 let: Plynovod Gazela splňuje několik cílů aktualizované Státní energetické koncepce. Zaprvé, posiluje potrubní propojení naší soustavy se zahraničím. Zadruhé, splňuje cíl, že zůstaneme i v budoucnu při současných změnách evropských toků zemního plynu významnou tranzitní zemí. A v neposlední řadě je to důležité z hlediska bezpečnosti, uvedl ředitel odboru plynárenství ministerstva průmyslu a obchodu Jan Zaplatílek.

Našli jste v článku chybu?