Hlavní navigace

Ekonomika mírně oživuje, odráží se to na spotřebitelské důvěře

Gabriela Hájková

České hospodářství mírně oživuje. Nyní má na tom podíl hlavně rostoucí spotřeba domácností, se kterou úzce souvisí také spotřebitelská důvěra v ekonomiku. Ta se podle Českého statistického úřadu oproti minulému měsíci opět mírně zvýšila. Pro příštích dvanáct měsíců spotřebitelé očekávají zlepšování celkové ekonomické situace, obávají se spíš o tu svou. S tím souvisí i fakt, že očekávají spíše zvyšování nezaměstnanosti.

Mezi podnikateli je až na odvětví průmyslu důvěra naopak meziměsíčně trošku nižší. Stavebnictví hodnotí současnou situaci sice pozitivněji než před měsícem, celková poptávka v odvětví ale stále není uspokojivá. V odvětví obchodu se snížily zásoby i hodnocení ekonomické situace. Očekávání pro příští měsíce jsou ale optimističtější. Podobně je horší hodnocení situace i celkové poptávky oproti vývoji do budoucna i ve službách.

Našli jste v článku chybu?
  • 24. 6. 2010 14:14

    Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

    Kolikrát jsme už o podobných odrazech ode dna od listopadu 1989 četli a slyšeli? Já už to raději ani nepočítám.
    »Očekávání pro příští měsíce jsou ale optimističtější«. Očekám, jak další zprávy po prázdninách budou v tichosti následovat: ekonomika snížila výkon, byly dovolené, čeští občané utráceli v cizině, zahraniční turisté tolik nenavštěvují /a neutrácejí/ ČR … Spotřeba po avizovaném propouštění a škrtání výdajů samozřejmě bude klesat.