Hlavní navigace

Spočívá problém s lichvou skutečně ve výši RPSN?

Jiří Hovorka

Proti dluhovým pastím, do kterých se mnozí dostávají neinformovaností v tíživé finanční situaci je třeba bojovat. Nad tím panuje všeobecná shoda. Tzv. soukromí investoři lákají na „rychlé“ a „snadné“ půjčky, které většinou nad dlužníkem sklapnou, jeho situaci nevyřeší, naopak mnohdy zatlučou poslední hřebíček do rakve.

Poslaneckou sněmovnou momentálně prochází návrh na omezení tzv. lichvy. Jako nástroj proti ní mají posloužit úrokové stropy (maximální hranice RPSN) a zákaz rozhodčích doložek ve spotřebitelských úvěrech.

Z odborných kruhů ale zaznívají nesouhlasné reakce, vytýkající tomuto návrhu špatný kurz směřování. Problém je totiž velice často někde jinde, než ve výši RPSN. Problematické bývají, a ke dnu dlužníky stahují, spíše sankční a jiné dodatečné poplatky.

Česká leasingová a finanční asociace k tomu v tiskové zprávě uvádí: Podle našeho názoru nevyplývá problém lichvy z ceny finanční služby. Jeho základem sou spíše nekalé praktiky a nátlakové přístupy ke spotřebiteli, kterým je možné čelit již za současné právní úpravy odpovídajícími opatřeními orgánů státní správy a soudů a také prohloubením informovanosti obyvatel o využívání finančních produktů.

Našli jste v článku chybu?