Hlavní navigace

Sněmovna schválila zákon o evidenci tržeb i snížení DPH u stravovacích služeb

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 2. 2016

Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb. Posvětila také návrh na snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 % (s výjimkou alkoholických nápojů), a to od okamžiku účinnosti zákona. Návrh nyní míří do Senátu.

Pokud jej schválí Senát a podepíše prezident, bude následovat sedmiměsíční legisvakanční lhůta, během které bude budováno a testováno technické řešení systému. V této lhůtě bude také spuštěno testovací prostředí a pilotní provoz, kde bude simulován proces transakcí a aktivně oslovováni dodavatelé pokladních systémů, uvádí tiskové prohlášení Ministerstva financí ČR (MF ČR). To nyní předpokládá, že by zákon mohl nabýt účinnosti do konce letošního roku.

V první vlně se budou evidovat tržby z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, ve druhé (po třech měsících) pak tržby ze sektoru maloobchod a velkoobchod. Ve třetí fázi (měla by začít 15 měsíců po spuštění) budou evidovány tržby v ostatních činnostech (tj. např. svobodná povolání, doprava, zemědělství) s výjimkou těch ve 4. fázi. Ta nastane 18 měsíců po spuštění a během ní budou mít povinnost evidovat tržby vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Poslanecká sněmovna odsouhlasila i navrženou jednorázovou slevou na dani pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob ve výši 5000 Kč, kterým v daném roce vznikne povinnost evidovat tržby. Má sloužit jako kompenzace zvýšených nákladů, které jim nastanou v souvislosti s účinností zákona.

Veškeré informace o elektronické evidenci tržeb naleznete ve speciální sekci na našem sesterském serveru Podnikatel.cz. Aktuální články a polemiky najdete i ve specializovaném průvodci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).